American Folk Art Museum - 5/9/2017

W NIEDZIELĘ, 8 PAŹDZIERNIKA O GODZINIE 13.00 PM w American Folk Art Museum odbędzie się bezpłatne prowadzone w języku polskim oprowadzanie po wystawie WAR AND PIECED: THE ANETTE GERO COLLECTION OF QUILTS FROM MILITARY FABRICS. Spotkanie poprowadzi Krystyna Magaj-Pitula.

Jest to pierwsza wystawa w Stanach Zjednoczonych prezentująca spektakularne patchworki wykonane przez mężczyzn – żołnierzy służących w armii pruskiej, napoleońskiej, austriackiej i brytyjskiej. W wykonaniu tych przepięknych patchworków wykorzystano bogato barwioną tkaninę wełnianą służąca do szycia mundurów wojskowych w XVIII i XIX wieku jak również i gotowe mundury.

Te unikalne tkaniny, zwane quilts w Stanach i patchworkami w Europie, powstały przez połączenie tysięcy maleńkich geometrycznych elementów techniką zwaną intarsia. Technika ta polega na wycinaniu kształtów z grubego wełnianego materiału i dopasowywaniu ich ze sobą jak w układance. Następnie poszczególne części patchworkow były wyszywane i ozdabiane. Wyszywane panele przedstawiają żołnierzy, muzyków, żaglowce, wydarzenia historyczne, zabytki architektury i opowieści ludowe.

Na wystawie prezentowanych jest 29 patchworkow z odnalezionych i istniejących na świecie tylko niecałych stu. Większość patchworkow pochodzi z kolekcji światowej sławy historyka i kolekcjonerki, Annette Gero, pochodzącej z Australii oraz z prywatnych kolekcji, które wcześniej nigdy ich nie pokazywały. Wystawa prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

Wszyscy zainteresowani obejrzeniem wystawy i jej prezentacją w języku polskim spotykają się o godzinie 13.00  przy wejściu obok stolika. Spotkanie przewidziane jest dla osób dorosłych.

 

American Folk Art Museum

2 Lincoln Square, Manhattan

(Columbus Ave, miedzy 65 i 66 ulica)