Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zapraszają wszystkie przedszkola i szkoły w Polsce i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie 4-zwrotkowy hymn narodowy zaśpiewają szkoły w Polsce i te za granicą, które w tym dniu mają zajęcia. W sobotę 10 listopada i niedzielę, 11 listopada, zapraszamy do odśpiewania hymnu narodowego szkoły organizacji Polaków oraz szkoły i szkolne punkty konsultacyjne, które właśnie w tych dniach mają swoje zajęcia.

Przedszkola i szkoły za granicą, chętne do udziału w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, prosimy o przesyłanie zgłoszeń mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą rekorddlaniepodleglej@orpeg.pl. Na zgłoszenia czekamy do czwartku, 8 listopada do godz. 12:00. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa przedszkola lub szkoły oraz szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji. Prosimy także o zapoznanie się z klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych przez ORPEG.

Ponadto zachęcamy wszystkich do dokumentowania bicia „Rekordu dla Niepodległej” i umieszczania zdjęć oraz filmów z akcji na swoich stronach internetowych oraz profilach na portalach społecznościowych z wykorzystaniem hasztagu #RekordDlaNiepodległej. Chcielibyśmy, aby ten wyjątkowy dzień zapisał się w historii każdego przedszkola i szkoły jako pamiątka dla przyszłych pokoleń.

W związku z powyższym, zwracam się do Pani Prezydent z uprzejmą prośbą o rozpropagowanie akcji „Rekord dla Niepodległej” wśród organizacji Polaków zrzeszonych w Kongresie Oświaty Polonijnej i zachęcenie ich do organizacji akcji w przedszkolach i szkołach w swoim kraju. Pokażmy, że w tych szczególnych dla Polski i Polaków dniach jesteśmy razem, i że chociaż w wielu krajach i na wielu kontynentach, to jednak łączy nas Niepodległa.

Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości!