Drodzy Dyrektorzy Polskich Szkół, Drodzy Nauczyciele, Koleżanki i Koledzy,

Od paru dni wszyscy jesteśmy poruszeni i wzburzeni projektem przeniesienia pomnika Katyń w nieznane miejsce. Mayor Jersey City, Steven Fulop, zaproponował, aby pomnik Katyn zniknął z Exchange Place i zostal przewieziony i, pozostawiony w DPW. Uczestnicy Zjazdu Nauczycieli w 2014 roku pamiętają doskonale wzruszający niedzielny poranek, kiedy to składaliśmy pod pomnikiem Katyń wieniec w hołdzie dla zamordowanych polskich oficerów.


 

Zwracam sie do Dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów polskich szkół zrzeszonych w Centrali o podjęcie zdecydowanych kroków, aby idea usunięcia pomnika Katyń, nigdy nie została zrealizowana. Przemawiają przeze mnie głębokie emocje. Jestem wnuczką polskiego oficera, który nigdy do Katynia nie dotarł, ponieważ został zamordowany strzałem w głowę na miejscu, 13 kwietnia 1940 roku.
Zwracam sie z apelem, aby w tę sobotę ,przeprowadzić w szkołach pogadankę w ramach lekcji historii na temat Katynia i znaczenia pomnika dla Polaków w Ameryce. Podsumowaniem tych lekcji niech będzie napisanie listu do Mayora Jersey City, Stevena Fulopa, z prośbą, aby pomnik pozostał na swoim miejscu nieruszony.
Proszę Państwa, proszę pomyśleć, jaką siłą dysponujemy. Ile listów możemy wysłać do Mayora. Proszę, aby KAŻDY uczeń napisał po angielsku list do mayora Fulopa. Wszystkie listy, zebrane w szkole można wysłać w jednej kopercie na adres:

The Mayor's Office of Jersey City
Mayor Steven Fulop
280 Grove Street
Second Floor
Jersey City, NJ, 07302


Można także zadzwonić do Majora: 201-547-5200


Teresa Osadnik
Polska Szkoła w Mahwah, NJ