Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Pamięć ma zaszczyt zaprosić Państwa na II edycję Przystanku Historia Nowy Jork z przedstawicielami Biura Edukacji Narodowej oraz Archiwum IPN, który będzie miał miejsce od 19 do 24 października 2017 r. na terenie Nowego Jorku i New Jersey.
Przystanek Historia to zaplanowany cykl spotkań historycznych z edukatorami i archiwistami IPN, które będą odbywać się kilka razy w roku. Pierwsze inauguracyjne spotkanie miało miejsce czerwcu tego roku w Konsulacie RP w Nowym Jorku, podczas którego nastąpiło podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji projektu Przystanku Historia pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i Stowarzyszeniem Pamięć.
Tematem październikowego Przystanku Historia jest postać Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki: „O życiu i kapłaństwie Bł. ks. Jerzego Popiełuszki”
W ramach Przystanku Historia równolegle do spotkań z Polonią, odbędą się również zajęcia z uczniami w polonijnych szkołach oraz warsztaty dla nauczycieli, prowadzone przez pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN.
Temat warsztatów: „Kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży szkół polonijnych. Polskie symbole narodowe. Spotkanie z historią i edukacją”.
Warsztaty dla nauczycieli odbędą się w poniedziałek 23 października 2017 r. o godz. 6 PM w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Cyryla i Metodego, 150 Dupont St, Brooklyn, NY 11222.
Zgłoszenia na warsztaty proszę kierować do p. Doroty Andraki na email: andraka@aol.com

Warsztaty poprowadzą:

dr Franciszek Dąbrowski – główny specjalista w Archiwum IPN w Warszawie;

Krzysztof Wojda – starszy archiwista w Archiwum IPN w Warszawie;

dr Katarzyna Maniewska – główny specjalista w Delegaturze IPN w Bydgoszczy;

dr Kamila Churska-Wołoszczak – starszy specjalista w Delegaturze IPN w Bydgoszczy.

Każdy z uczestników otrzyma dla swojej szkoły gry edukacyjne IPN do wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach.

Podczas II edycji Przystanku Historia edukatorzy IPN odwiedzą również i przeprowadzą zajęcia z uczniami w następujących szkołach:

- Polska Szkoła Dokształcająca przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ

- Polska Szkoła w Trenton NJ przy parafii Św. Jadwigi

- Polska Szkoła „Ogniwo” Morrisville, PA

Jeżeli chcielibyście Państwo, aby takie zajęcia odbyły się w waszych szkołach podczas kolejnych edycji Przystanku Historia, proszę o kontakt na email: info@pamiec.us

W załączniku dołączam szczegółowy plan spotkań. Chciałbym zaznaczyć, że pierwsze z cyklu spotkań II edycji Przystanku Historia odbędzie się 19 października o godz. 7.00 PM w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku, wejście na spotkanie za okazaniem zaproszenia. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w spotkaniu w konsulacie bardzo proszę o kontakt info@pamiec.us . Pozostałe spotkania są otwarte dla wszystkich. Jednocześnie zwracam się do Państwa z prośbą o przesłanie informacji o Przystanku Historia do nauczycieli i rodziców w Państwa szkołach.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję,
Grzegorz Tymiński
Stowarzyszenie Pamięć
www.pamiec.us