Publikacje

Nowy Dziennik - http://www.dziennik.com

Jan Karski

Śladami Jana Karskiego.

Rok 2014 Sejm Rzeczypospolitej oglosil Rokiem Jana Karskiego.  W Parlamencie Europejskim na poczatku stycznia odbeda sie konferencje i wystawa poswiecone Janowi Karskiemu-czlowiekowi Wolnosci.  W tym wlasnie roku obchodzona jest wlasnie setna rocznica urodzin bohatera Polskiego Panstwa Podziemnego.
Wielu Polaków słabo zna historię życia Polaka-Emisariusza, który do 2000 r. zył w Waszyngtonie, gdzie był cenionym wykładowcą na Georgetown University.
Podczas II wojny światowej prowadził działalność kurierską w celu poinformowania świata politycznego o bestialstwach jakie rozgrywają się na terenie Polski w obozach i gettach.  Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu w Izbicy, z którego Żydzi byli kierowani do obozów zagłady.  Trzy misje, które odbył do Paryża, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie spotykał się z wieloma politykami z Franklinem i Roosseveltem na czele, dziennikarzami, artystami organizacjami politycznymi nie odniosły zamierzonego skutku.  Do końca życia uważał swoją misję za niedokończona.
Konsulat RP w Nowym Jorku przy współpracy CPSD w Ameryce od dwóch lat propaguje postać Jana Karskiego w polonijnym środowisku.  Zorganizowane zostały w szkolach polonijnych dwa konkursy: dla nauczycieli na scenariusz lekcji poświęconej tej postaci oraz dla młodzieży szkolnej na stronę internetową.
Zainteresowanie nauczycieli postacią zaowocowało takze pracami uczniów.  Właśnie z tych szkół młodzież nadesłała prace na konkurs.
Wyróznieni w konkursie uczniowie: Sara Sebastjańska, Adrian Semeniuk, Julian Głowacz i Catherine Chojnowski otrzymali nagrody pieniężne.  Dodatkową nagrodą była wycieczka jesienia do Waszyngtonu.
Mlodziez zostala przyjeta w Konsulacie RP w Waszyngtonie skąd w towarzystwie konsulow: Ewy Pietrasińskiej i Piotra Konowrockiego udali sie na Cmentarz Mount Olivet, aby przy grobach Jana Karskiego i Poli Nireńskiej złożyć hołd i kwiaty.  Podczas tego spotkania towarzyszył im Ambasador Polski Ryszard Schnepf, z którym wspólnie odwiedzili takze groby Mariana Kozielewskiego oraz ostatnich ambasadorów II RP w Berlinie i Paryżu Józefa Lipskiego i Juliusza Łukaszewicza.
,,Była to wspaniała lekcja historii, którą przedstawił nam Ambasador.  Przy grobie Jana Karskiego dowiedzieliśmy sie jeszcze więcej o tej postaci, bowiem ambasado znal Jana Karskiego osobiście.” powiedziała Sara Sebastjańska uczennica PSS im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w Derby, CT.
Uczniowie zostali takze zaproszeni do ambasady polskiej.  Ogromne wrażenie zrobił na nich wystrój wnętrza i dzieła sztuki: Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata i Henryka Rosena.  Pan Ambasador ze swadą opowiadał ciekawie opowiadal historie związane z budynkiem i jego właścicielami.  Spotkanie zakończyło sie słodkim poczęstunkiem i swobodna konwersacja na temat szkół polonijnych działających na Wschodnim Wybrzeżu.
Drugi dzień wycieczki poswiecony byl zwiedzaniu zabytków i najciekawszych miejsc Waszyngtonu.  Uczniowie uczestniczyli we mszy św. w przepieknej Bazylice Niepokalanego Poczęcia.  Zwiedzili rowniez Biały Dom, Kapitol, pomnik Waszyngtona, tablice upamiętniające poległych podczas wojny wietnamskiej oraz Muzeum Historii Naturalnej.
Młodzież uczestnicząca w wycieczce to uczniowie szkół z trzech różnych stanów.  Połączył ich konkurs, zainteresowania historia Polski i nauka języka w polskich szkołach.  Łatwość z jaką nawiązali ze sobą kontakt, rozmowy jakie prowadzili między sobą, dyskusje na temat historii pozwalaja sadzic, ze rośnie nam młode pokolenie wrażliwe, odpowiedzialne, interesujące się historią swoich przodków.  Potwierdzaja to opiekunki wycieczki nagrodzonych uczniow: prezes terenowy CPSD–Connecticut Woletta Jusinska oraz nauczycielka PSD „Ogniwo” w Trenton, Danuta Rasztubowicz.
Pracownikom konsulatu i ambasady polskiej w Waszyngtonie uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami składaja serdeczne podziękowanie za ciekawe lekcje historii i opieke.
W. Jusinska, CPSD