Publikacje

Nowy Dziennik - http://www.dziennik.com

Młodzież szkòł polonijnych na "Wakacjach po polsku"

Młodzież polonijna z wizytą u szefowej MEN

Młodzież szkòł polonijnych na “Wakacjach po polsku"- spotkanie z Panią Minister Edukacji Narodowej-Joanna Kluzik-Rostkowską

http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/mlodziez-polonijna-z-wizyta-u-szefowej-men.html

– Cieszę się, że tu jesteście – powiedziała szefowa MEN na środowym spotkaniu z młodzieżą polonijną z USA.
Minister edukacji narodowej spotkała się w środę (8 lipca) z uczestnikami integracyjnego obozu językowego dla uzdolnionej młodzieży polonijnej ze Stanów Zjednoczonych.
W dwutygodniowym obozie integracyjnym „Wakacje po polsku”, który odbywa się w Pułtusku, uczestniczy 50 uczniów z USA i Polski.
Dzisiaj odwiedzili MEN i spotkali się z Joanną Kluzik-Rostkowską
– Cieszę się, że tu jesteście. Mam nadzieję, że podoba Wam się w Polsce – powiedziała szefowa MEN.
Minister dopytywała uczniów jak wygląda ich nauka w USA. Opowiedziała także o polskich realiach.
– Polski system edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Obecnie nasz kraj zajmuje 11. pozycję w ogólnoświatowym rankingu – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska.
Szefowa MEN, z okazji niedawno zakończonego w Polsce roku szkolnego, wręczyła gościom odznaki „Wzorowego ucznia”. – Jestem pewna, że wszyscy na nie zasługujecie – powiedziała.
– Integracja młodzieży z Polski i Stanów Zjednoczonych jest niezwykle cennym doświadczeniem.  Mam nadzieję, że uczniowie będą miło wspominać pobyt w rodzinnym kraju i wizytę w ministerstwie – powiedziała Urszula Sajkowska, organizatorka obozu.
Obóz, w którym uczestniczą Polacy z USA obejmuje m.in. intensywny kurs języka polskiego, połączony z warsztatami twórczymi.  Młodzież ma możliwość udziału w warsztatach teatralnych, dziennikarskich i rękodzieła artystycznego.
W ramach ścieżki edukacyjnej EtnoMazowsze dzieci biorą udział w warsztatach pieśni i tańca ludowego.  Poznają muzykę Kurpiów i polską muzykę popularną i biesiadną.
Próbkę swoich umiejętności uczniowie zaprezentowali w trakcie spotkania z minister – zaśpiewali „Hej, sokoły”, które stały się nieoficjalnym hymnem wyjazdu.
W programie obozu znalazły się również wycieczki po najciekawszych zakątkach Mazowsza i spotkania z ciekawymi osobami ze świata polityki, biznesu i kultury.
Organizatorem obozu jest Fundacja Nauki Języków Obcych Linguae Mundi, która do współpracy zaprosiła Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.  Obóz sfinansowany został w ramach konkursu MEN na wspomaganie oświaty polonijnej w zakresie organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w 2015 r.
Podczas tegorocznych wakacji w Polsce na obozach i koloniach współfinansowanych przez MEN przebywać będzie blisko 7,5 tys. młodzieży polonijnej z 31 krajów.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
wizyta u pani minister