Publikacje

Nowy Dziennik - http://www.dziennik.com

Rekolekcje Nauczycieli Szkół Polonijnych

Polska Szkoła imienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa

Tradycyjnie w drugi weekend czerwca w duchowej stolicy Polonii, w Doylestown, PA, spotykają się nauczyciele szkół polonijnych.  Rekolekcje organizuje Centrala Polskich Szkół Dokształcających w NY przy współpracy i pomocy Ojców Paulinów już od 2006. Tematem tegorocznego spotkania prowadzonego przez ojca przeora Rafała Walczyka była „Polska Szkoła imienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa”.  W Amerykańskiej Częstochowie spotkali się pedagodzy z 9 szkół: New Jersey reprezentowała Akademia Języka Polskiego w Manchester, PS Ogniwo w Trenton, PSD bł. Ojca J. Popiełuszki w Passaic, PSD Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville; Nowy Jork: PSD im. H. Sienkiewicza na Brooklynie, PSD im. Ks. J. Twardowskiego na Brooklynie, PS im. Św. Jana Pawła II na Staten Island oraz PSD im. M. Konopnickiej w Yonkers; a z Connecticut przyjechały przedstawicielki PSS im. A. Mickiewicza w Stamford.

W czasie konferencji wsłuchiwaliśmy się w słowa Jezusa Chrystusa skierowane do nas przez czytanie Słowa Bożego.  Był czas na prywatną modlitwę, spowiedź, Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu.  Dzień naszych rekolekcji zbiegł się również z Dniem Fatimskim.  Uczestniczyliśmy we wspólnym różańcu i procesji Drogą Różańcową polecając Panu Bogu sprawy szkół polonijnych. Odwiedziliśmy groby nauczycieli i działaczy polonijnych na tutejszym cmentarzu.  Nie brakło też możliwości do rozmów, dyskusji, polemik.
Miłym akcentem były odwiedziny naszej emerytowanej koleżanki, wieloletniego pedagoga i harcerki, przybyłej z zachodniego wybrzeża USA, p. Jadwigi Kawy.

„Jasna Góra” Ameryki to miejsce z którego trudno się wyjeżdża i do którego z radością się wraca.  Już dziś zachęcamy nauczycieli do udziału w rekolekcjach 2016:

http://www.centralapolskichszkol.org/index.php/kalendarz/

Anna Tracz
v-ce prezes CPSD i koordynator tegorocznych rekolekcji

„Byłyśmy tu pierwszy raz, wspaniałe zakończenie roku szkolnego po trudzie i wysiłku pracy z dziećmi.  Moment spotkania z nauczycielami, ludźmi, którzy są w stanie zrozumieć nasze doświadczenia nauczania języka i kultury polskiej; spotkania z Matką Bożą, naszą Matką, to czas kiedy ktoś z kolei zajmuje się nami, tak jak my przez cały rok zajmujemy się naszymi wychowankami.  Potrzebujemy tego poczucia opieki, czułości i zrozumienia, poczucia ukojenia modlitwą, serdecznością i wytchnieniem w Bogu.  Wszystkiego doświadczyłyśmy dzięki pośrednictwu kapłana-rekolekcjonisty”-Alina Gauza i Zuzanna Golec- Yonkers, NY

„Dla mnie rekolekcje to czas dziękczynienia Panu Bogu za dary, którymi mnie obdarzył abym mogła pracować z dziećmi i młodzieżą.  To również czas wspólnej modlitwy i próśb do Matki Bożej o opiekę nad szkołami polonijnymi”- Elżbieta Wszędyrówna, Manchester, NJ

„Rekolekcje są bardzo potrzebne, gdyż jest to możliwosc duchowego przeżycia, spotkania sie z Panem Bogiem oraz refleksji nad minionym rokiem.  Ja bardzo tego potrzebowałam, gdyż czuję się bardzo zestresowana obowiązkami życia, właściwie natłokiem tych obowiazków i szalonym pędem życia. “ Aneta Jedynasty, Staten Island

„Rekolekcje dla nauczycieli to dla mnie czas odnowy duchowej, czas zatrzymania się i zastanowienia nad życiem i jego wartościami, czas refleksji nad tym co mogę w życiu zmienić, poprawić, aby podobac się Bogu, i być lepszym nauczycielem.  Minione rekolekcje przypomniały mi, że szkola naszego Pana Jezusa Chrystusa to najwspanialsza szkola na której powinni wzorowac się wszyscy.  Mamy być solą i światłem tej ziemi, i spełniać dobre uczynki.  Wiem, że życie powinno wypełnione modlitwą i dziękczynieniem za otrzymane łaski, ale przede wszystkim radością.
Dziękujmy więc i radujmy się w Panu.  Zechcę być na następnych rekolekcjach i zachęcam innych.” - Barbara Maciorowska, Manville, NJ.

„W dniach 13-14 czerwca po raz kolejny wzięłam udział w rekolekcjach dla nauczycieli.  Od kilku lat przyjeżdżam tutaj, do Amerykańskiej Częstochowy, aby się wyciszyć, uspokoić i wsłuchać w słowa skierowane przez Boga do mnie, a wypowiedziane ustami kapłana. Amerykańska Czestochowa daje mi tę możliwość wyciszenia.  Tutaj sprawy domowe, zawodowe i prywatne nie mają do mnie przystępu; pozostawiam je za sobą, aby mój umysł był otwarty na słowo Pana Boga, a serce skore do przyjęcia nauki Jezusa Chrystusa.  Prowadzący tegoroczne rekolekcje, Ojciec Rafał rozpoczął konferencję od Ośmiu Błogosławieństw. Temat to trudny, gdyż żyjemy obecnie w czasach, w których obowiązują zasady sprzeczne z nauczaniem Pana Jezusa.  A Osiem Błogosławieństw postrzeganych jest jako zbiór nieżyciowych zasad.  Tymczasem Ojciec Rafał zauważył, że skoro sam Bóg pozostawił nam te zasady, to wiedział, że są one mozliwe do realizacji i życia nimi na codzień.  Tak, są one trudne, ale sam Jezus mówił, że brama do Jego Królestwa jest ciasną bramą. Niemniej Pan Jezus zostawił nam też zapewnienie, że, “kto szuka, znajdzie; kto prosi, otrzyma; a kołaczącemu otworzą”.  Jezus zapewnił nas też, że nie jesteśmy sami na tej drodze, że pośle nam Pocieszyciela, a On sam jest obecny w naszym życiu:” Ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata “.  Temat Ośmiu Błogosławieństw zainspirował mnie do kupienia książki Pier Giorgio Frassati “Człowiek Ośmiu Błogosławieństw”.
Z kolei temat drugiej konferencji rozpoczęty cytatem z Listu Św. Pawła do Tesaloniczan; “Zawsze się radujcie , nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie”, skupił się na wdzięczności Bogu za wszystko i zaufaniu Mu w kazdej chwili naszego życia.  Kupiłam książkę polecaną przez Ojca Rafała pt."Moc uwielbienia “ (autor: Merlin Carothers) i czytając ją dostrzegam coraz więcej sytuacji, w których Bóg był i jest obecny w moim życiu i wspomaga mnie.  Dostrzeżenie obecności Boga w naszym życiu rodzi wdzięczność w nowszych sercach, radość i zaufanie Bogu.
Życzę tak sobie jak i innym, abyśmy na serio potraktowali słowa Św. Pawła: “Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie.  W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” Zachęcam innych nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnych rekolekcjach.” – Małgorzata Kamińska, Brooklyn.