prev next

12 października Polska Szkoła Dokształcająca im. Aleksandra Janty-.Połczyńskiego w Lakewood miała przyjemność gościć i poznać artystów z Polski.
  Tym razem z ciekawą propozycją warsztatów malarskich przyjechali do nas Elżbieta Wasiuczyńska wraz ze swoim mężem Markiem Łątkowskim. Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani Ela jest malarką i ilustratorką książek dla dzieci. W swoim dorobku zilustrowała ich kilkadziesiąt uzyskując za to wiele wyróżnień. Ogromną popularnością cieszą się jej ilustracje do książki „Pan Kuleczka”. Pan Marek jest malarzem i nauczycielem, prowadzi wiele warsztatów, maluje i nakłania do twórczego działania.
  W niezwykły świat Pana Kuleczki i jego przyjaciół wprowadzili nas rozpoczynając swoje lekcje w grupie uczniów zerówki i klasy pierwszej. Pani Ela pokazując swoje obrazki podczas projekcji zapoznała nas z pracą ilustratora książek, opowiedziała, jak powstaje ilustracja. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość szukając na reprodukcji w dużym formacie maleńkiej muchy Bzyk -Bzyk, jednej z bohaterek książki. Następnie zostały zaproszone do twórczego działania, którego punktem wyjścia był motyw koła. Pani Ela służyła oczywiście pomocą, chociaż wyobraźnia dzieci nie znająca granic i na przygotowanych wcześniej kartkach papieru zaczęły powstawać fascynujące rysunki. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wykonywali polecone zadanie a komplementy artystów były dziś cenniejsze od najlepszych ocen w dzienniku. Dzięki rysunkom mogliśmy też wzbogacić nasze słownictwo i wykorzystać je w kontakcie z gośćmi.
  Niestety czas płynął szybko i musieliśmy ustąpić miejsca następnym zaciekawionym uczniom. Tym razem pani Ela przypomniała historie Smoka Wawelskiego i taki był temat tych warsztatów.
Na białych arkuszach papieru zaczęły pojawiać się smoki. Nie każdy potrafi z taką łatwością rysować, ale z pomocą gości wszyscy dali sobie świetnie rade. Puste kartki papieru nabierając koloru zaczęły wyglądać jak ilustracje książek o smoku wawelskim. Kto wie, być może są wśród nas przyszli malarze czy ilustratorzy bajek…ale z pewnością jest wiele ukrytych talentów!?
  Podczas, gdy młodsze dzieci pracowały pan Marek zorganizował warsztaty rysunkowe w klasach najstarszych. Siedząc wygodnie na podłodze uczniowie dowiedzieli się jak powstaje portret. Ich zadanie to naszkicować portret kolegi obok. Nie wszyscy są artystycznie uzdolnieni, jednak wskazówki i instrukcje profesjonalnego malarza niezwykle ułatwiły to zadanie. Nie wszyscy byli usatysfakcjonowani wynikiem swojej pracy, jednak zapamiętali to co powiedział im pan Marek. „Nie ma złych rysunków, każdy z nas widzi tylko świat z innej ,własnej perspektywy”. To chyba najlepsze podsumowanie z tej lekcji, nie każdy jest malarzem, ale każdy może malować świat tak jak sam go widzi lub tak jakby chciał go zobaczyć.
  Myślę, że nasi goście zarazili nas wszystkich swoją pasją. Spotkanie z nimi to niezwykła lekcja i ciekawa przygoda. Będziemy mogli do niej wracać czytając książki, które mieliśmy okazje zakupić. Dla młodszych dzieci „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka, dla starszych interesująca opowieść o pewnym słabym, ale niezwykle wrażliwym wilku Tomasza Samojlika, wszystkie z ilustracjami naszego piątkowego gościa.
  W imieniu wszystkich nauczycieli i uczniów naszej szkoły jeszcze raz im serdecznie dziękujemy.

Anna Szymańska nauczyciel zerówki
www.lakewoodpolishschool.com