Nowe darmowe publikacje - gramatyka, kultura, literatura, język polski - 12/5/2023

Szanowni Państwo, z największą przyjemnością przekazuję na Państwa ręce najnowsze elektroniczne publikacje, które powstały w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w ramach projektów realizowanych w ramach działań finansowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Wszystkie publikacje mogą Państwo z powodzeniem wykorzystać w pracy z cudzoziemcami i Polakami, w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania.

Wszystkie publikacje można pobrać ZA DARMO! :)

 

1. Rzeczownik bez tajemnic - zestaw krótkich wykładów popularyzujących i porządkujących wiedzę o rzeczowniku. Dodatkiem do każdej pogadanki są teksty (piosenki, wiersze, przysłowia i powiedzenia), które ilustrują użycie form, o których w danym odcinku mowa. Rym, rytm, skostniałość pewnych wyrażeń pozwalają trudne miejsca (już odpowiednio objaśnione) utrwalić łatwo i przyjemnie. Na końcu publikacji znajdą Państwo gry pomagające utrwalić zdobytą wiedzę.

(plik w załączniku, do pobrania tu: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/publikacje-2/)

 

2. Liczebnik bez tajemnic - zestaw krótkich wykładów, które pozwalają oswoić podobno (choć publikacja udowodni, że to nieprawda) najtrudniejszą kategorię gramatyczną w języku polskim. Trudno czasem spamiętać zakres łączliwości niektórych liczebników, np. zbiorowych, których zresztą składnia jest skomplikowana, oscyluje bowiem między zgodą (kongruencją) i rządem (rekcją). W zrozumieniu i zapamiętaniu pomogą nie tylko wykłady, ale także specjalnie do nich dobrane powiedzenia i tytuły filmów. Na końcu publikacji znajdą Państwo gry pomagające utrwalić zdobytą wiedzę.

(plik w załączniku, do pobrania tu: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/publikacje-2/)

 

3. Ortografia bez tajemnic - zestaw angażujących dyktand z nagraniami (dyktanda można wspólnie czytać lub odsłuchać - wystarczy zeskanować kod qr widoczny przy każdym dyktandzie), tekstami z lukami i ćwiczeniami pomagającymi poszerzyć wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa, a także realioznawstwa (wiedzy o Polsce i o świecie). Można teksty dyktand potraktować jako pretekst do lekcji kulturowo-językowej. Warto je czytać, bo są ciekawe, warto je pisać, bo dzięki temu utrwala się ich treść i ręka zapamiętuje właściwy obraz wyrazów, warto je pisać ręcznie, bo to sprzężenie mózg - ręka uruchamia i przechowuje poprawny zapis.

Nagrane teksty dyktand znajdą Państwo również tutaj: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/dyktanda/

(plik w załączniku, do pobrania tu: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/publikacje-2/)

 

4. Zachęcam także do skorzystania z dwóch nowych tomów z serii Czytaj po polsku:

- Chłopi. Jesień - http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/artykuly/ 

(już wkrótce książkę będzie można kupić w wersji papierowej)

- Mendel Gdański - http://polskapolkafilmowa.pl/wp-content/uploads/2021/02/mendel_gdanski2.pdf

(już wkrótce książkę będzie można kupić w wersji papierowej)

Inne dostępne w serii tytuły znajdą Państwo tu: https://www.sjikp.us.edu.pl/pl/publikacje/publikacje-szkoly-jezyka-i-kultury-polskiej-uniwersytetu-slaskiego/seria-czytaj-po-polsku/

 

5. Ostatnią rzeczą jaką składamy na Państwa ręce jest zestaw scenariuszy zajęć/lekcji poświęconych szeroko rozumianym tematom ekologicznym i klimatycznym. Scenariusze są bardzo różnorodne pod względem tematycznym i językowym.

Cała publikacja znajduje się tu: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/artykuly/

Pojedyncze scenariusze można znaleźć tu: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/scenariusze-lekcji-zajec/

 

Wszystkie publikacje (i więcej) można pobrać tutaj: http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/publikacje-2/, http://polskapolkafilmowa.pl/publikacja-single/artykuly/

 

Zachęcam także do korzystania z innych materiałów znajdujących się na stronie www.polskapolkafilmowa.pl, 100faktowzhistorii.pl oraz na kanale YT https://www.youtube.com/c/PolskaPółkaFilmowa

 

Mam wielką nadzieję, że publikacje spotkają się z Państwa przychylnym odbiorem i że zechcą je Państwo wykorzystywać do rozwijania wiedzy własnej, w praktyce dydaktycznej i rozpowszechniać wśród znajomych, uczniów i studentów.

 

Serdecznie Pozdrawiam

Agnieszka Tambor