Od dawna wiadomo, że muzyka ma niesamowitą moc. Wspólne śpiewanie nie tylko integruje, ale także pomaga w nauce języka polskiego. W roku 2021 roku Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych, Centrala Polskich Szkół Dokształcających oraz Fundacja Green Team uzyskały dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt Muzyka uczy, bawi i łączy. Dzieci i młodzież polonijna z Ameryki Północnej oraz z Europy podczas warsztatów muzycznych mogli poznać bliżej postacie trzech wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na podstawie ich twórczości powstały piosenki, które zaśpiewali nie tylko najmłodsi ale i starsi przedstawiciele Polonii. Projekt w ramach konkursu: Polonia i Polacy za Granicą 2021 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą otrzymał w roku 2021 dofinansowanie w wysokości 68 640 zł, a jego całkowita wartość wyniosła 81 791 zł. Numer umowy 1000/DWPP/21.

Popatrzcie, jak pracowaliśmy!

Posłuchajcie, jak śpiewamy!

Obejrzycie, jak nam się udało!  

 


***

Żaden z wierszy nie opowie
Ile wiary miałeś w sobie,
Aby w niecierpliwym grobie
Spocząć za swój kraj...

Krzysztof Kamil Baczyński był nie tylko wielkim poetą, ale przede wszystkim patriotą. To właśnie dlatego młodzież polonijna wybrała go jako bohatera swoich warsztatów muzyczno-językowych oraz piosenki, którą ma przyjemność teraz Wam zaprezentować.  
W 2021 roku w przestrzeni internetowej spotkali się uczniowie z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Norwegii oraz Niemiec. Mimo że tak daleko od Polski, to udało im się wspólnie nie tylko podszkolić swoją polszczyznę, ale także zaśpiewać o lemowskich bohaterach.Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych, Centrala Polskich Szkół Dokształcających oraz Fundacja Green Team uzyskały dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt Muzyka uczy, bawi i łączy w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 . Dzieci i młodzież polonijna z Ameryki Północnej oraz z Europy podczas warsztatów muzycznych mogli poznać bliżej postacie trzech wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na podstawie ich twórczości powstały piosenki, które wspólnie zaśpiewali nie tylko najmłodsi ale i starsi przedstawiciele Polonii.  ***

Co spotkał, zaraz sztuką się stało
W wielu z dziedzin znajdował swój łan
Na to jednak cokolwiek powstało
Niegotowy był jeszcze nasz światJednym z patronów minionego 2021 roku był Cyprian Kamil Norwid. Wszechstronnie uzdolniony romantyk, który musiał długo czekać na to, abyśmy docenili wszystko to, co po sobie zostawił. Posłuchajcie, jak o jego twórczości śpiewa polonijna młodzież, która ma wiele z nim wspólnego wspólnego.  
W 2021 roku w przestrzeni internetowej spotkali się uczniowie z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Norwegii oraz Niemiec. Mimo że tak daleko od Polski, to udało im się wspólnie nie tylko podszkolić swoją polszczyznę, ale także zaśpiewać o lemowskich bohaterach.Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych, Centrala Polskich Szkół Dokształcających oraz Fundacja Green Team uzyskały dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt Muzyka uczy, bawi i łączy w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 . Dzieci i młodzież polonijna z Ameryki Północnej oraz z Europy podczas warsztatów muzycznych mogli poznać bliżej postacie trzech wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na podstawie ich twórczości powstały piosenki, które wspólnie zaśpiewali nie tylko najmłodsi ale i starsi przedstawiciele Polonii.  
***

Opowieść zaczyna się tam, gdzie nas nie ma.
Ruszamy dziś w podróż do krainy Lema ...

Tak, tak. W świat robotów i niesamowitych kosmitów zabiorą Was dzieci ze szkół polonijnych. W 2021 roku w przestrzeni internetowej spotkali się uczniowie z Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Norwegii oraz Niemiec. Mimo że tak daleko od Polski, to udało im się wspólnie nie tylko podszkolić swoją polszczyznę, ale także zaśpiewać o lemowskich bohaterach.Fundacja na Rzecz Wspierania i Rozwoju Szkół Polonijnych, Centrala Polskich Szkół Dokształcających oraz Fundacja Green Team uzyskały dofinansowanie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt Muzyka uczy, bawi i łączy w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021 . Dzieci i młodzież polonijna z Ameryki Północnej oraz z Europy podczas warsztatów muzycznych mogli poznać bliżej postacie trzech wybitnych polskich pisarzy: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na podstawie ich twórczości powstały piosenki, które wspólnie zaśpiewali nie tylko najmłodsi ale i starsi przedstawiciele Polonii.