Z Bożym Narodzeniem zawsze kojarzy się opłatek wigilia choinka i Mikołaj. To wszystko pojawiło się 13 grudnia w Akademii Języka Polskiego w Manchester NJ.
Jasełka to zawsze wielkie wydarzenie w życiu szkoły. Dzieci rodzice i nauczyciele oraz przyjaciele spotykają się, aby w wirze codziennych zajęć zatrzymać się na chwilę. Tak naprawdę to wielu z nas dopiero w czasie przedstawienia uświadamia sobie, że święta tuż tuż.
Tegoroczne jasełka oprócz tradycyjnych kolęd miały element zaskoczenia, pojawiła się grupa wesołych diabłów którzy siali zamęt na scenie. Jak zawsze największe owacje otrzymują najmłodsi aktorzy, najbardziej przeżywający swoje role.

prev next

Dla wszystkich zebranych najważniejszą chwilą jest jednak tradycyjne dzielenie się opłatkiem. Ten piękny zwyczaj symbolizujący przyjaźń i chęć pojednania się pojawił się w Polsce już w osiemnastym wieku. Po opłatku i życzenia nastąpiła kolacja z tradycyjnymi potrawami bożonarodzeniowymi smacznymi pierogami i pyszną kapustą.
Nie zabrakowało też pięknie udekorowanej choinki. Pierwsze choinki pojawiły się w polskich domach już w dziewiętnastym wieku, a zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Jeśli jest choinka to musi pojawić się też Mikołaj ten prawdziwy Święty Mikołaj biskup Miry.
Jasełka w polskiej szkole spełniają bardzo ważną rolę uczą i bawią zarazem. Są okazją do spotkania się dzieci i dorosłych. Wszyscy znajdą coś dla siebie.
My już czekamy na następne jasełka - to za rok.

Autor: G. i K. Kisielewska
Zdjęcia: J. Bereza 

Działo się działo.... pomaganie jest fajne - "Nasza rodzina potrzebowała pomocy, dlatego cały dochód z Kiermaszu Bożonarodzeniowego został przekazany rodzinie naszego ucznia - państwu Pietruszkom. Szkolna wigilia - rowniez pełna wrażeń i niespodzianek ...ufundowana przez przyjaciół szkoly choinka, została wylicytowana na $400, a pieniążki przekazane zostały na potrzeby kościoła Sw. Róży z Limy. Dziękujemy wszystkim za wielkie serca...
https://www.facebook.com/agnieszka.misior/videos/10212736359667107/?t=0 (link ze wspólnego zaśpiewania hymnu )

prev next