Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce
P. O. BOX 863331 Ridgewood, NY11386 or 734 N. Greenbrier Drive, Orange, CT 06477
Stany Zjednoczone
"Niezapominajki do góry nogami, czyli lekcja odwrócona w edukacji wczesnoszkolnej", sobota 21 września, 4pm,
prowadzi: dr Beata Jędryka
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQSBesQSTXO5FvTyXwpa2YGsnLR2g2OmfL0MPKbBIeJDnbNQ/viewform
Serdecznie zapraszamy na warsztaty stacjonarne, które poprowadzi p.Agnieszka Kaczmarczyk .
Temat spotkania : Teatr do góry nogami - tańczą wiersze z klasykami. Zabawy tekstem, muzyka i plastyka w przedstawieniach oraz codziennej pracy z dziećmi."
Warsztaty skierowane są do nauczycieli zarówno klas młodszych, jak i starszych.
CONNECTICUT :
21.04.2023 r. ( piątek) o godz. 7:00pm w PSS im. Bl. Ks. J. Popieluszki w Derby.
Zgłoszenia - p. AnetaMatyszczyk aneta73@sbcglobal.net do 19.04.2023 r
NOWY JORK
25.04.2023 r ( wtorek ) godz. 6.30pm w PSS przy parafii Św. Cyryla i Metodego - Brooklyn, NY
Zgłoszenia – p. Dorota Andraka andraka@aol.com
do 23.04.2023 r.
26.04 2023 ( środa) Long Island,NY w Kids Academy
Zgłoszenia - p. Ewa Załusińska ezalusinska@gmail.com
do 25 04.2023 r
NEW JERSEY
24.04. 2023 r.( poniedziałek) godz. 5.45 pm w PSD. im. J.U.Niemcewicza w Palinfield NJ, zajęcia pokazowe -30 min w grupach przedszkolnyh 3-4 latków i 5-6 latków
Zgłoszenia p. Maria Paździor –Marchwiński mariapazdzior@yahoo.com do 22.04. 2023r
27.04.2023 r ( czwartek) godz.6.30 w Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki, Wallington NJ
Zgłoszenia - p. Agnieszka Kasprzak kasprzaka57@gmail.com
do 24.04.2023 r.
BOSTON, MA.
29.04.2023r ( sobota) – Sobotnia Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II - Boston, MA
Zgłoszenia - p. Jan Kozak ala1000@verizon.net do 25.04.2023r
Warsztaty katechetyczne połączone ze spotkaniem opłatkowym. Temat przewodni spotkania "Oddajcie mu pokłon Boski...". Warsztaty prowadził pan Krzysztof Gospodarzec.
Chcesz więcej wiedzieć o formach dokształcania i kształcenia się na studiach podyplomowych (bezpłatnych) zapraszamy wszystkich zainteresowanych 17 grudnia 2022 (niedziela) godz 5 pm,prowadząca Beata Pietrzyk - Ministerstwo Edukacji i Nauki
link na zapisy:
https://docs.google.com/forms/u/0/d/e/1FAIpQLScOdejUCwkB-t2DFWNXmwa0qiR8oj1fNl3WIz9mjj1nLg2DGg/formResponse
10 grudnia 2022 (sobota) godz. 4pm szkolenie prowadzone przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) Więcej informacji podamy w innym terminie.
link na zapisy:
https://forms.orpeg.pl/index.php/327324?lang=pl
Wystarczy pomysł na ciekawą zabawę i aktywne działanie, a Twoi uczniowie szybko podniosą umiejętności niezbędne do skutecznej komunikacji. Podczas webinaru: poznasz zabawy i gry kształtujących u dzieci praktyczne umiejętności gramatyczne, przekonasz się, że proponowane działania m.in.: zabawy ruchowe, muzyczno-rytmiczne, twórcze można wykorzystać w różnych wariantach i na różnych poziomach językowych.
link na zapisy
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfi3JtjZ2vaWOYCGR1flOnEWeXpinWkWlI6OUapbvqdKbMsOA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0
Czytanie to przyjemność, rozwój, szukanie informacji i edukacja. Literatura zmusza do zastanowienia się, analizy, rozwija w ten sposób naszą wyobraźnię. 17 listopada nauczyciele polonijni wzięli udział w warsztatach ”Jak oswoić tekst? Część II – praca w klasach starszych na różnych poziomach”. Przykłady pracy z tekstem przedstawiła pani Iwona Stempek, autorka serii podręczników Polski krok po kroku do nauki języka polskiego jako obcego dla dorosłych i starszych dzieci.
Jeżeli pozwolimy, żeby dysleksja się utrwaliła, stanie się ona problemem życiowym. 8 listopada 2022 nauczyciele polonijni wzięli udział w warsztatach „Dysleksja od wczesnych objawów po głębokie zaburzenia. Jak rozpoznać dysleksję u dziecka dwujęzycznego?” Warsztaty prowadziła dr hab. Marta Korendo prof. UP, logopeda i neurologopeda, profesor krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.
Żeby pomóc dziecku, musimy nauczyć się nazywać jego trudności. 5 listopada nauczyciele polonijni wzięli udział w warsztatach „Autyzm znany i nieznany. Poznaj, aby zrozumieć”, które prowadziła pani Anna Gawryluk.
Wszyscy potrzebujemy uzdrowienia, jednak wielu z nas jest oddzielonych od samego źródła naszej siły. 3 listopada katecheci i nauczyciele polonijni wzięli udział w spotkaniu EUCHARYSTIA ŹRÓDŁEM ŻYCIA, które prowadził pan Krzysztof Gospodarzec.
Dysleksja nie zaczyna się w wieku szkolnym! Dysleksja to proces, który trwa od powstania przyczyny do pojawienia się najgłębszych zaburzeń. 27 października nauczyciele polonijni wzięli udział w warsztatach „Dysleksja – od wczesnych objawów po głębokie zaburzenia. Jak rozpoznać dysleksję u dziecka dwujęzycznego”. Warsztaty prowadziła dr hab. Marta Korendo prof. UP, logopeda i neurologopeda, profesor krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.
Co to znaczy wierzyć rozumnie? 22 października odbyły się warsztaty “Bierz moc- zaufaj Duchowi Świętemu. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania”. Warsztaty prowadziła p. Urszula Zagan. Zgodnie z tradycją chrześcijańską bierzmowanie uważane jest za drugi po chrzcie sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Jego istotą jest przekazanie wiernym „Znamienia daru Ducha Świętego” i umocnienie ich wiary. Aby ulepszyć nasze szkoły, musimy sprawić, aby były one bardziej ludzkie.
Czy dobrze przygotowaliśmy się do nowego roku szkolnego?
27 września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla dyrektorów z zakresu organizacji i zarządzania szkołą polonijną. Dyrektorzy odpowiadali sobie na pytania: Jaki jest obraz Twojej szkoły? Kto i jaką rolę pełni w Twojej szkole i jakie ma zadania? Na podstawie jakich zasad, norm funkcjonuje Twoja szkoła?
„Wtorki Dyrektorki” to cykl warsztatów dla dyrektorów szkół, które prowadzi dr Dorota Andraka.
Celem warsztatów dla dyrektorów oprócz przekazywania wiedzy merytorycznej jest wzajemna inspiracja i wymiana doświadczeń. Zdobyta wiedza pozwoli dyrektorom na identyfikację swoich potrzeb, nauczycieli i rodziców oraz potrzeb swoich placówek.