Studniówka 2023 – magiczny wieczór polonijnej młodzieży-2/4/2023

Studniówka to szczególne wydarzenie w życiu młodych ludzi przekraczających próg dorosłości. Od tej chwili każdy z nich rozpoczyna odliczanie 100 dni do egzaminu dojrzałości jakim jest matura.

W sobotę 4 lutego 2023r. w restauracji Royal Manor w Garfield w New Jersey odbył się bal maturalny. Patronat honorowy nad Studniówką 2023 objął Konsulat Generalny RP w NY. Organizatorem balu maturalnego już po raz trzynasty była CPSD w Ameryce.Tradycyjnie uczniowie Polonijnych Szkół Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęła prezes CPSD, dr Dorota Andraka. Serdecznie powitała zgromadzonych gości: pana Bartosza Rybaka – Pełnomocnika Ministra do Spraw Polonii; pana Piotra Semeniuka, dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEiN, Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw programu „Poznaj Polskę”; pana Krzysztofa Przemienieckiego, radcę w Departamencie Współpracy Międzynarodowej MEiN; panią Justynę Kralisz, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za granicą (ORPEG); dr Zofię Sawicką, zastępcę Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA); dr. Pawła Maciąga z Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. M. M. Kolbego; Konsula Generalnego RP w NY pana Adriana Kubickiego; Wicekonsula RP w NY pana Mateusza Gmurę oraz przedstawicieli PFCU z dyrektorem Krzysztofem Matyszczykiem; panią dr Iwonę Korgę, dyrektora Instytutu Piłsudskiego; marszałka Parady Pułaskiego 2023, pana Franka Piwowarczyka; kapelana CPSD ojca Tadeusza Lizynczyka; dyrektorów, nauczycieli i rodziców ze szkół polonijnych oraz tegorocznych maturzystów z osobami towarzyszącymi.

W swoim przemówieniu prezes CPSD zwróciła się do młodzieży słowami „Drodzy Maturzyści, przed Wami bal studniówkowy, jedyny i niepowtarzalny. Kiedy patrzę na Was, widzę młodych ludzi pełnych nadziei, gotowych wejść w dorosłe życie. Zachowajcie w swojej pamięci naczycieli i szkoły, w których spędziliście tak ważne dla Waszej przyszłości lata. Nauka w szkole polonijnej zwiększa szanse na osiągnięcie życiowego sukcesu w wielojęzycznym i wielokulturowym społeczeństwie amarykańskim”. Wszystkim rodzicom podziękowała za zaangażowanie w życie szkół, za współpracę z dyrektorami i nauczycielami, za wspólną pracę na rzecz zachowania polskiej tożsamości, kultury i tradycji. „Niech dzisiejszy wieczór będzie dla wszystkich radosnym przeżyciem i przez długie lata będzie tematem miłych wspomnień”.

Natomiast Konsul generalny, pan Adrian Kubicki zapewnił młodzież polonijną, że drzwi konsulatu będą zawsze dla niej otwarte, .... „Jesteście przyszłością Polonii amerykańskiej” dodał na zakończenie.

Dalszą część uroczystości poprowadziły: pani Maria Paździor-Marchwiński wiceprezes CPSD, pani Hanna Czuma prezes terenowy CPSD na stan PA i pani Anna Tracz, prezes terenowy CPSD na stan NJ i PA.

Podziękowania dla Nauczycieli i Dyrektorów w imieniu wszystkich abiturientów przekazali uczniowie SJP im. Marii Konopnickiej z Poughkeepsie w NY. Natomiast do Rodziców pięknymi słowami zwrócili się uczniowie Akademii Języka Polskiego z Manchester w NJ.

W tegorocznym balu uczestniczyły 634 osoby w tym 264 maturzystów z polonijnych szkół ze stanów: Connecticut, New Jersey, New York i Pennsylvania.

Niespodzianką wydarzenia było losowanie nagród MEN oraz Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. M. M. Kolbego. Wylosowanych 3 uczniów otrzymało stypendium wysokości $1000.00, a 10 szczęśliwców - wycieczkę po Polsce. Każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego sponsora tegorocznego wydarzenia PS & FCU certyfikat w wysokości $50, zaś od CPSD - dofinansowanie do biletu w wysokości $60. CPSD ufundowała także bilety wstępu wychowawcom klas maturalnych oraz dyrektorom szkół.

Wspomnienia z Balu Maturalnego 2023 pozostaną na długo w pamięci wspierane zdjęciami i filmami z tego wyjątkowego balu. Wydarzenie zostało uwiecznione przez Radio Rampa, a także obecnych rodziców i nauczycieli.  

Za wszystkich tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki życząc „połamania piór”, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, udanego startu w dorosłe życie oraz wiary we własne siły. „Bo zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą.” – Wergiliusz. Powodzenia!

Aneta Matyszczyk

Artykuł powstał na zamówienie pisma Nauczyciela Polonijnego „Asystent” nr 29/2023

 

 

FOTORELACJA

prev next

Link do wywiadów, zdjęć - RADIO RAMPA