prev next

Finał akcji „Bo Lubię Język Polski” za nami. Pozostały wspomnienia, plakaty, balony, prace uczestników i wielka radość z odniesionego sukcesu, bowiem liczba ponad 900 Miłośników Języka Polskiego z 19 szkół ze stanów: CT, NJ, NY i MA biorących udział w zabawie z językiem polskim, mówi sama za siebie. Do finału akcji przeszło 184 uczestników z 16 szkół. Każdy z nich prezetował się doskonale w konkursie, do którego zakwalifikował się w eliminacjach stanowych. Dyktanda, konkursy literackie były przygotowane na najwyższym poziomie, tak aby można było wyłonić Mistrzów w poszczególnych kategoriach. Rodzicom i przyjaciołom oczekującym na uczestników konkursów czas umilały Pokazy Małego Aktora przygotowane przez grupy aktorskie z 5 szkół oraz łamigłówki językowe i Familiada. Na zakończenie akcji na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka – ogromy tort z napisem „Bo lubię język polski”. Nagrody dla laureatów poszczególnych konkursów ufundowała Centrala Polskich Szkół Dokształcających.

Patronem akcji była pani Barbara Kosmowska, polska pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy uczestnik akcji otrzymał od niej list, w którym autorka napisała „... od wielu lat podziwiam piękne zmagania, których bohaterką jest nasza polszczyzna, a zwycięzcami ‒ świetni, młodzi ludzie, znający ją doskonale. To wcale nie jest łatwe ‒ mówić i myśleć po polsku, gdy mieszka się za Oceanem. Stąd mój wielki podziw i nadzieja, że ten konkurs nie tylko stał się świetną zabawą, ale także okazją, by jeszcze lepiej zrozumieć rodzinny język i jego uroki. Myślę, że dzięki udziałowi w takim konkursie, jesteś, podobnie jak ja, twórcą. Bo każdy, kto bawi się językowymi sztuczkami, czyta książki, napisane po polsku i poznaje tajniki warsztatu pisarzy ‒ sam staje się literatem. I kto wie? Może kiedyś napisze własną książkę, którą będą czytać w różnych stronach świata inni czytelnicy. ... Dziękuję za wspólne chwile, które spędziliśmy podczas konkursu razem. Jestem dumna, że moje powieści pozwoliły nam się lepiej poznać. I jestem pewna, że takich spotkań będzie więcej. Bo przecież musi być, skoro Ty i ja ‒ my oboje: LUBIMY JĘZYK POLSKI….”.

 

Prezes CPSD Dorota Andraka otwierając oficjalnie finał akcji „Bo lubię język polski” pogratulowała wszystkim uczestnikom udziału w tym wydarzeniu, zaznaczając, że wszyscy dzisiejsi uczestnicy są już zwycięzcami, bo reprezentują swoje szkoły. Poprosiła dzieci, młodzież i rodziców, aby to wydarzenie potraktować jako zabawę i sprawdzenie swoich umiejętności ze znajomości języka polskiego. Podziękowala wszystkim dyrektorom szkół, w których odbyły się półfinały oraz osobom z Zarządu CPSD współpracującym z dyrektorami poszczególnych placówek. Podkreślila, że szczególne słowa podziękowania należą się pomysłodawcom konkursu - nauczycielom z Polskiej Szkoły im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby z panią dyrektor, prezes na stan CT - Wioletą Jusiński oraz głównemu koordynatorowi akcji - Pani Anecie Matyszczyk, pełniącej w CPSD rolę sekretarza. Prezes Andraka zaznaczyła, że głównym sponsorem konkursu jest Polska Słowiańska Unia Kredytowa, której należy się wielkie „Dziękuje” pisane wielką literą. To dzięki Unii i Radzie Dyrektorów pod przewodnictwem Krzysztofa Matyszczyka oraz dyrektora Wykonawczego Bogdana Chmielewskiego szkolnictwo polonijne jest wspierane przy organizacji każdego wydarzenia. Na zakończenie pani Andraka zwróciła się także do Zarządu Centrali dziękując za przeznaczenie funduszy na to wspaniałe wydarzenie.

Nad całością finału akcji pracowały nauczycielki z Polskiej Szkoły Sobotniej w Derby pod nadzorem koordynatorów z ramienia szkoły – pani Aliny Zawojski, z ramienia Centrali – pani Wioletty Jusińskiej i głównego koordynatora całej akcji BLJP z ramienia Centrali – pani Anety Matyszczyk.

Akcja „bo lubię jezyk polski” w PSS Derby obchodziła w tym roku swój 6 jubileusz. Przez 5 lat akcja miała zasięg lokalny. Do tej pory do zabawy z językiem polskim zapraszani byli uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele polskich szkół tylko ze stanu CT. Ponieważ z każdym rokiem akcja „bo lubię język polski” cieszyła się coraz większym zainteresowaniem, chcieliśmy w 2018 roku dać jej szerszy zasięg i dlatego zaprosiliśmy do udziału w zabawie z językiem polskim szkoły ze stanów: Nowy Jork, New Jersey i Massachusets. Zaproszenie zostało mile przyjęte przez dyrektorów, nauczycieli i uczniów wszystkich szkół. I chociaż wiedzieliśmy ile z tym wiąże się pracy i wyrzeczeń, z ochotą przystąpiliśmy do zorganizowania tak wielkiego wydarzenia.

Bohaterem tegorocznej akcji był najpopularnieszy polski piesek – Reksio - psiak z charakterystyczną, brązową łatą na oku, postać niezwykle pozytywna, zawsze chętna do pomocy i zabawy, a przy okazji bardzo pomysłowa i zaradna. Wybierając tę postać mieliśmy nadzieję, że Reksio wraz ze swoimi przyjaciółmi zostanie pokochany przez naszych polonijnych uczniów, tak samo mocno jak przez nas dorosłych. I nie myliliśmy się, ponieważ wśród zgromadzonych uczestników nie było nikogo, kto by nie znał i nie lubił Reksia. Dzieci z chęcią opowiadały o swoich ulubionych odcinkach i przygodach pieska. A prace plastyczne pt: „Reksio Wychowawca i przyjaciel dzieci” pokazały wszystkie walory tej pięknej i wartościowej bajki. Mali Artyści świetnie ukazali postać Reksia i to, co ten mądry psiak chciałby każdemu z osobna powiedzieć, a mianowicie „ Bądź wiernym polskiej mowie, w każdym jej zdaniu, w każdym polskim słowie. Bądź wiernym naszej ojczyźnie – polszczyźnie, szczególnie tutaj na “obczyźnie“ i w emigranckiej pozostań jedności zawsze gdy sprawa dotyczy polskości. Zapamiętaj – Język to skarb każdego Polaka, jaki jest język - Ojczyzna taka!”

Organizując tak duże przedsięwzięcie jak międzystanowa akcja „Bo lubię język polski” chcieliśmy zachęcić inne szkoły polonijne do promowania polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do poznawania i nauki języka ojczystego poprzez efektowną zabawę. Satysfakcja z odkrywania nieznanych dotąd ciekawostek kulturalnych i historycznych, co miało miejsce podczas odwiedzania krain języka polskiego w pierwszej części akcji BLJP udowodniły, że nauka języka polskiego może być bardzo atrakcyjna.

Pomysł na film animowany, zrodził się w wyniku dużego zainteresowania dzieci kreskówkami z czasów naszego dzieciństwa. Animowane bajki traktowane są przez wiele osób jako forma relaksu i rozrywki. Obecnie coraz częściej mówi się o ich sile, jaką wywierają na młodego widza – powszechnie wiadomo bowiem, że bajka zawiera istotne wartości estetyczne, poznawcze, edukacyjne i społeczne, a także prezentuje odmienną, indywidualną wizję świata. Pełni zatem nie tylko funkcje związane z rozrywką. Możliwość projekcji bajek naszego dzieciństwa, kultowych postaci polskich seriali animowanych pomaga zrozumieć najważniejsze wartości jak: skromność, miłość i wrażliwość na drugiego człowieka.

Akcja „Bo Lubię Język Polski” zbiega się z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego obchodzonym na całym świecie i dlatego jest to doskonała okazja aby wspólnie świętować bogactwo języka polskiego oraz przybliżyć polskie dziedzictwo kulturowe i historyczne zwłaszcza tutaj na obczyźnie. Kolejna edycja za rok a my już dzisiaj zapraszamy chętne szkoły do wzięcia w niej udziału. I chyba mogę już zdradzić, że bohaterami następnej edycji „Bo Lubię Język Polski – 2019” będą postacie z dobrze znanego nam filmu animowanego dla dzieci: mały, naiwny i ciekawy świata Kot Filemon oraz stary, doświadczony życiem – Kot Bonifacy.

Aneta Matyszczyk

Główny koordynator akcji BLJP - 2018

Lista laureatów finału akcji BLJP – 2018 w poszczególnych konkursach:

Mistrz Polskiej Ortografii

Klasa 1-2

1 miejsce – Rembisz Jakub – Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii św. Cyryla i Metodego w NY

2 miejsce – Dąbrowska - Radtke Roma – Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, CT

3 miejsce – Soltysiuk Milena – Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

Klasa 3-4

1 miejsce – Grabek Julia – Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT

2 miejsce – Sądowska Antonina – Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

3 miejsce – Prajzner Natalia – Polska Szkoła Dokształacająca Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ

Klasa 5-6

1 miejsce – Konopka Eva - Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii św. Cyryla i Metodego w NY

2 miejsce – Kasperkiewicz Weronika - Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

3 miejsce – Zak Sylwia – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

Klasa 7-8

1 miejsce – Kwiecień Michał - Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

2 miejsce – Gutowski Adrianna - Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT

3 miejsce – Bester Jakub - Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, CT

Klasa LO

1 miejsce – Bigos Izabela – Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ

2 miejsce – Sidorowicz Angelica – Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

3 miejsce – Rydzewski Damian -  Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, CT

Dorośli

1 miejsce – Zawojski Jacek - Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

2 miejsce – Kasperkiewicz Magda - Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

3 miejsce – Bereza Justyna - Akademia Jezyka Polskiego w Manchester, NJ

Konkurs plastyczny „Reksio Wychowawca i Przyjaciel Dzieci

Klasa 0-2

1 miejsce – Szpanelewska Kaja - Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii św. Cyryla i Metodego w NY

2 miejsce – Kumorowska – Candra Abigail - Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii św. Cyryla i         Metodego w NY

3 miejsce – Lukaszczyk Vanessa - Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT

Klasa 3-5

1 miejsce – Duma Olivia - Polska Szkoła Sobotnia przy Parafii św. Cyryla i Metodego w NY

2 miejsce – Mankowski Wiktor - Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

3 miejsce – Gumienny Diana - Polska Szkoła Sobotnia im. św. Jana Pawła II w New Britain, CT

Klasa 6-8

1 miejsce – Plis Amelia - Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

2 miejsce – Walatek Victoria – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

3 miejsce – Plis Estera – Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

Konkurs Literacki

„Kajtkowe Przygody”

Kl 1

1 miejsce – Sądowska Róża - Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

2 miejsce – Marek Martyna - Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

3 miejsce – Wojnarowicz Emilia - Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

Kl 2-3

1 miejsce – Kruk Emilia – Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

2 miejsce – Kutrzuba Natalie – Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

3 miejsce – Billack Victoria – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

„Tru”

Klasa 4

1 miejsce – Kowalska Zuzanna – Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

2 miejsce – Luboch Irmina – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

3 miejsce – Walentek Stanisław – Polska Szkoła i. Karola Wojtyły, Linden, NJ

Klasa 5-6

1 miejsce – Molenda Daniel – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ

2 miejsce – Grycuk Antoni – Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

3 miejsce – Kaczkowski Zuzanna – Szkoła Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II, Boston, MA

„Dziewczynka z parku”

1 miejsce – Kandybowicz Pola – Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

2 miejsce – Wysokińska Julia – Polska Szkoła Dokształcająca i. Królowej Jadwigi, Ridgewood, NY

3 miejsce – Poznański Jakub – Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

Pokaz Małego Aktora

1 miejsce - Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza w NY

- Gabriel Starzec

- Karolina Palac

- Julian Starzec

- Filip Stanislawski

2 miejsce - Polska Szkoła Sobotnia im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT

- Owen Tomasik

- Amelia Blicharz

- Natalia Kuna

- Oliver Guzy

3 miejsce - Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza w Stamford, CT

- Emilia Janik

- Olivia Kubisiak

- Zuzanna Kruk

- Dominik Popiołek

 

Opinie uczestników akcji „Bo lubię język Polski”

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce za dar najpiękniejszy, za SERCE."
Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze podziękowania dla Polskiej Szkoły Sobotniej w Derby oraz Centrali Szkół Polonijnych w NY za wielki trud włożony w przygotowanie konkursu.
 Dla NAS fakt uczestnictwa w konkursie Bo Lubię Język Polski 2018 to same superlatywy! Przyniósł on wiele radości, zabawy jak i rywalizacji uczniów szkół polonijnych wschodniego wybrzeża. To świetna inicjatywa, a przy tym możliwość większego poznawania języka polskiego. Za rok rownież weźmiemy udział i uwierzcie NAM, że warto!”

                                                                                                      Dyrekcja Szkoły New Britain, CT

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Akcji: "BO LUBIE JĘZYK POLSKI". I do razu mile zaskoczenie - tym jak licznie do akcji zgłosili się uczniowie i rodzice. Nowe wyzwania, nowe zadania i świetny bohater Reksio - jako wychowawca i przyjaciel dzieci, który przypomniał nam lata naszego dzieciństwa i ponadczasowe wartości, które wynieśliśmy z rodzinnego domu: miłość, przywiązanie, radość z pomocy innym, szacunek dla wszystkich, bezinteresowność. To właśnie zobaczyłam... W czasie akcji byłam opiekunem grypy plastycznej klas 0-2 i świadkiem pięknego gestu. Jedna z uczestniczek bardzo chciała malować farbami, ale niestety ich nie miała, przygotowała inna technikę. W jednej chwili jeden z chłopców wyjął z plecaka nowe zakupione, jeszcze nieodpakowane farby i dal jej na czas konkursu. Nie było widać żadnej miedzy dziećmi rywalizacji, wręcz przeciwnie, wszyscy pomagali sobie nawzajem, pożyczali gumki, kredki, strugaczki, pełna współpraca, a przy tym świetnie się bawili. Czego mi brakowało i miałam niedosyt ? - przyznania wyróżnień, poziom prac plastycznych wszystkich kategorii wiekowych był bardzo wysoki i z pewnością dzieciaki przygotowywały się w domu i w szkole. A dodatkowe wyróżnienia byłyby dla jeszcze większą motywacja. Wszyscy moi uczniowie i rodzice, dla mnie i nauczycieli, byli zwycięzcami !!!

                         Agnieszka Misior, dyrektor PSD im. Stanisława Moniuszki, Rockaway Beach, NY

 

Dziękujemy za inicjatywę i organizowanie takich spotkań jak akcja „Bo lubie język polski”. Spotkania te, są nie tylko formą wspaniałej zabawy, możliwością sprawdzenia swoich umiejętności ale przede wszystkim okazją do integracji uczniów z różnych szkół polonijnych. Finał akcji był świetnie przygotowany. Nikt nie nudził się ani przez chwilkę. Familiada dała każdemu uczestnikowi, i dużemu i małemu, moc wrażeń. Prowadząca Aneta Matyszczyk, sprawnie i z uśmiechem kierowała akcją przez cały czas, równocześnie zabawiając i żartując. Organizatorzy przygotowali również wyśmienite posiłki oraz dołożyli wszelkich starań aby każdy czuł się u nich jak w domu.

                                                              Anna Kubicka, dyrektor PSD im. Henryka Sienkiewicza, NY

Cieszę się z osiągnięć moich uczennic: 1miejsce - Emilki i 3 miejsce – Mienki, ale to nie tylko moja zasluga, to też ogromne zaangażowanie rodziców, za co jestem im bardzo wdzięczna. Razem odnieślismy sukces. Finaly konkursu byly świetnie przygotowane. Organizatorzy zadbali o to, aby wypełniona po brzegi sala nie nudziła się - mieliśmy mozliwość sprawdzenia swoich talentów, refleksu oraz sprawności ortograficznej. Bylo milo i wesoło. Dziąkuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień pozostał w naszej pamięci.

                                                                                    K.Slawik - nauczyciel w "Sienkiewiczu"

Cieszę się, że polska szkoła daje dzieciom szanse, aby mogli zaprezentować swoje umiejętności przed wiekszym audytorium niż rodzina czy grono rówieśników.

                                           Mama Emilki Kruk, uczennicy PSD im. Henryka Sienkiewicza, NY

A ja bedę ćwiczyć i do zobaczenia za rok!. Przyjadę z całą rodziną.

            Milenka Soltysiuk – laureatka 3 miejsca w dyktandzie, PSD im. H. Sienkiewicza, NY

Po raz kolejny, bo już szósty raz uczstniczyliśmy w akcji BLJP. To świetna zabawa połączona z nauką, gdzie można sprawdzić swoją znajomość języka polskiegoi odpłynąc choć na chwilę w dziecięcy świat bajki czy tez wcielić się w bohaterów książek. Wszystkim przez cały czas towarzyszy uśmiech na twarzy. W tym roku po raz pierwszy miała miejsce szkolna Familiada, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki niej dowiedzieliśmy się wiele o naszych dzieciach, co lubią jeść, jakie oglądają programy tv i dlaczego chodzą do polskiej szkoły. W konkurencjach każdy chciał wypaść jak najlepiej i stanąc na najwyższym podium, ale dla większości jednak samo uczestnictwo w akcji było nagrodą. Niech licza uczestników będzie medalem dla organizatoró akcji za ich trud i staranne przygotowanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejna edycję za rok.

Marzena Grabowski, rodzic PSS im. bł. ks. J Popiełuszki w Derby

Konkurs "Bo lubię język polski" bardzo się mi podobał. Był bardzo dobrze zorganizowany, począwszy od pierwszego etapu, gdzie podróżując po krainach, rozwiązując rebusy i zagadki wszyscy świetnie się bawili i zarazem uczyli. Przygotowane gry i zabawy uprzyjemniały czas nie tylko uczestnikom ale również i publiczności. W przyszłym roku nie tylko mam zamiar brać udział w tym konkursie ale będę zachęcać do udziału w nim swoich kolegów i koleżanki.        

                                                                                            Karolina Palac, PSD im. H. Sienkiewicza, NY

 

Nasza szkoła pierwszy raz uczestniczyła w konkursie "Bo lubię język polski". Bardzo podobała mi się pomysłowość i organizacja tego konkursu. Ciekawe i dobrze przygotowane gry, rebusy i zabawy językowe sprawiły, że rywalizacja miedzyszkolna sprowadziła się do świetnej zabawy. Pani Anetka wspaniale prowadziła zabawy konkursowe i jednocześnie bawiła publiczność . Mam nadzieję, że konkurs ten rozpowszechni się na wiekszą skalę i w przyszłym roku dołączą do nas pozostałe szkoły.  

                                                              Renata Palac, nauczyciel PSD im. Henryka Sienkiewicza, NY

 

Podobał mi się ten śmieszny quiz dla dorosłych – Familiada. Śmieszne też były dowcipy o Jasiu i łamigłówki. Dlatego nie było nudno.

Uczeń klasy VI Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ

 

Konkurs odbywał się w bardzo przyjaznej i rodzinnej atmosferze. Małym uczestnikom licznie towarzyszyły kibicujące rodziny. Po rozejściu się do klas na rozgrywki konkursowe, rodzice mieli możliwość oglądania pokazów małych aktorów, familiady oraz uczestnictwa w quizach i zabawach językowych. Zwycięzcy konkursów cieszyli się z otrzymanych nagród i wyróżnień, zaś rodzice byli dumni ze swoich pociech i bez wzgledu na wyniki, byli szczęśliwi, że ich dzieci biorą udział w tej akcji i że chętnie uczą się języka i kultury polskiej. Z dziewięciorga uczniów naszej szkoły aż sześcioro zostało nagrodzonych 1-ym i 2-im miejscem, z czego jesteśmy bardzo dumni. Uczniowie także cieszyli się bardzo ze swoich osiągnięć, ale najbardziej podobała im się atmosfera polskości i ciepła, towarzysząca konkursowi oraz to, że mogli spotkać swoich polskich kolegów z innych polskich szkół. Podczas konkursu nie odczuwało się rywalizacji ale radość, jedność i wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że zdobyte wyróżnienia i nagrody oraz miłe wspomnienia będą jeszcze bardziej mobilizować i zachęcać naszych uczniów do dalszego poznawania kultury, tradycji i języka polskiego.

Agnieszka Kumorowska, nauczycielka PSS przy parafii im. Cyryla i Metodego, NY

 

Akcja "Bo lubię język polski" to wspaniała inicjatywa aktywizująca dzieci do zabawy z językiem polskim. Uczniowie klasy, której jestem wychowawczynią z ogromnym entuzjazmem przygotowywali się do konkursów. Bardzo się cieszę z ich motywacji do pracy i rywalizacji fair play. Dziękujemy za niezapomniane przeżycia i do zobaczenia za rok!

Natalia Ferenc, nauczycielka PSD im. A. Mickiewicza, Stamford, CT

„Bo język polski jest dla każdego, dla małego i dużego, wystarczy trochę dobrej woli i nauczysz się go mimo woli!” Tym oto chóralnie wypowiedzianym przez wszystkie dzieci i mlodzież zebraną w Polskiej Sobotniej Szkole im. bł. ks. J. Popieluszki   w Derby, CT. cytatem, rozpoczęto final akcji “Bo lubię jezyk polski“. Liczba ponad 200 uczestników, pokazała nam jak dużym zainteresowaniem cieszy się sama akcja. Stan Massachusetts dzielnie reprezentowali uczniowie, rodzice i nauczyciele z Sobotniej Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawla II w Bostonie. Pomimo to, że szkoła z Bostonu po raz pierwszy wzięła udzial w akcji BLJP, możemy pochwalić się wspaniałymi wynikami, jakie uzyskali nasi uczniowie w poszczególnych konkurencjach. Wszystkim naszym uczniom, gratulujemy wiedzy, talentu i determinacji. Gratulacje i wyrazy podziękowania należą się również gospodarzom i pomysłodawcom akcji BLJP, szkole w Derby. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, serdeczność i życzliwość. Gratulujemy pomysłu, dzięki któremu, zarówno dzieci jak i dorośli mieli świetną zabawę i mogli przeżyć wspaniałą przygodę z językiem polskim.

Małgorzata Klincewicz, nauczycielka SJP im. Św. J. Pawła II, Boston, MA


Lista szkół biorących udział w akcji bljp 2018

1.     PSS DERBY CT – dyrektor Wioletta Jusińska

2.     Polska Szkoła Dokształcająca Polskiej Fundacji Kulturalnej - Clark, NJ - pełniąca obowiązki dyrektora – p. Elwira Drozd

3.     PSD im. Henryka Sienkiewicza NY – dyrektor Anna Kubicka

4.     Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie, MA – dyrektor Jan Kozak

5.     PSD im. A. Mickiewicza w STAMFORD CT dyrektor Kazimiera Ferenc

6.     PSD im K Pulaskiego - Brooklyn NY – dyrektor Bogusława Borkowska

7.     PSD im. Św. Kazimierza w Newark, NJ – dyrektor Urszula Góra

8.     PSD im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ – dyrektor Teresa Osadnik

9.     PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego w NY –dyrektor Dorota Andraka  

10.  Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ –dyrektor Anna Tracz

11.  Szkoła Kultury i Jezyka Polskiego im. Św. J. P. II w Bridgeport, CT – dyrektor Katarzyna Potkay    

12.  Szkoła Języka Polskiego im. św. J.P.II w New Britain – dyrektor Elżbieta Zlotnik

13. Szkoła Jezyka I Kultury Polskiej  im.  STanislawa Kostki w Garfield NJ – dyrektor Ewa Sadowska

14.  Polska Szkoła Dokształcająca im. Stanisława Moniuszki - Rockaway Beach, NY – dyrektor Agnieszka Misior

15. Akademia Języka Polskiego ABC Shelton CT – dyrektor Alicja Tomasik

16. Polska Szkoła im. Karola Wojtyły Linden NJ - dyrektor Agnieszka Czajkowska

17. PSD im. Królowej Jadwigi NY –dyrektor Małgorzata Starzec

18. Polska Szkoła Dokształcająca im. Św. Faustyny - Ozone Park, NY dyrektor Renata Ochocka

19. Polska Szkoła Dokształcająca im. Zbigniewa Herberta - Copiaque, NY – dyrektor Dorota Szczech

 

I. Polska Szkoła Sobotnia im.bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT – koordynator z ramienia CPSD - Wioletta Jusińska i koordynator z ramienia szkoły – Alina Zawojski

 

1.   PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w DERBY, CT

2.   PSD im. A. Mickiewicza w STAMFORD, CT

3.   Szkoła Kultury i Jezyka Polskiego im. Św. Jana Pawła II w Bridgeport, CT

4.   Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain

5. Akademia Języka Polskiego ABC Shelton. CT

 

II.  Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie, MA – koordynator z ramienia CPSD i szkoły Jan Kozak

 

III. Polska Szkoła Dokształcająca Polskiej Fundacji Kulturalnej - Clark, NJ – koordynator z ramienia CPSD  Maria Marchwiński, Anna Tracz, koordynator z ramienia szkoły Elwira Drozd

 

1.  Polska Szkoła Dokształcająca Polskiej Fundacji Kulturalnej - Clark, NJ

2.     PSD im. Św. Kazimierza w Newark, NJ

3.     PSD im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ

4.     Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ

5.     Szkola Jezyka i Kultury Polskiej im. STanislawa Kostki w Garfield NJ

6.     Polska Szkoła im. Karola Wojtyły Linden NJ

 

 

IV.Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Jorku – koordynator z ramienia CPSD Renata Jujka, Ewa Załusińska i koordynator z ramienia szkoły - Anna Kubicka

 

1.   PSD im. Henryka Sienkiewicza NY

2.   PSD im K Pulaskiego - Brooklyn NY

3.    PSS im. Cyryla i Metodego – NY

4.   PSD im. Stanisława Moniuszki - Rockaway Beach, NY

5.   PSD im. Królowej Jadwigi NY

6.    PSD im. Św. Faustyny - Ozone Park, NY

7.    PSD im. Zbigniewa Herberta - Copiaque, NY





1.     Prosimy, aby szkoły zgłaszały się punktualnie do rejestracji uczniów w swoich ośrodkach.

2.     Dyrektor lub osoba koordynująca z danej szkoły otrzyma tyle koszulek, ile zgłosiło się uczestników. Osoba ta jest odpowiedzialna za rozdanie koszulek tym, którzy będą obecni na akcji. Osoby, które zgłosiły swoje uczestnictwo, a nie przyjechały koszulek nie otrzymują. Koszulki, które nie  zostaną rozdane powinny być zwrócone koordynatorowi głównego ośrodka. Dyrektor danej szkoły rozlicza się z koszulek z koordynatorem ośrodka.

Koszulki będzie można zakupić.

3.     Ze względów bezpieczeństwa rodzice są zobowiązani do opieki nad dziećmi oczekującymi na konkurs. Nauczyciele będą w tym czasie zajęci organizacją i przebiegiem konkursów, dlatego też bardzo prosimy rodziców o pomoc. Prosimy także chętnych rodziców do opieki nad dziećmi w czasie odwiedzania krain języka polskiego. Na jedną 5 osobową grupę dzieci przypada jedna osoba dorosła. Chętne osoby prosimy do zgłaszania się do osób koordynujących w danym ośrodku.

4.     W czasie trwania konkursów będzie można zakupić ciepły posiłek.

5.     Przewidywany czas trwania akcji BLJP około 4 godzin.

6.     Każdy uczestnik musi zapoznać się z regulaminem akcji BLJP - 2018

 

REGULAMIN AKCJI BLJP – 2018

•         Uczniowie stosownie zachowują się wobec siebie, nauczycieli i wszystkich uczestników akcji BLJP.

•         Uczniowie dokładnie słuchają zaleceń koordynatora akcji BLJP w związku z rozchodzeniem się na poszczególne konkursy i krainy języka polskiego.

•         Uczniowie spokojnie poruszają się po korytarzach. Nie wolno biegać i popychać się.  Należy dbać o bezpieczeństwo własne i innych.

•         Należy utrzymać porządek i samemu podnieść śmieci, nie czekając na zwrócenie uwagi przez nauczycieli.

•         W pomieszczeniach szkoły należy zachowywać się zgodnie z obowiązującymi w nich regulaminami.

•         Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty będące własnością ucznia.

•         Samowolne opuszczenie terenu szkoły podczas akcji BLJP – od rozpoczęcia do jej zakończenia – jest zabronione.

 

Szanowni Dyrektorzy,
Bardzo prosimy o przekazanie uczniom, którzy wezmą udział w akcji "Bo lubię język polski" dwóch poprawek do regulaminu akcji - poprawki zaznaczone są kolorem czerwonym. Do zobaczenia za tydzień.

Koordynator główny akcji BLJP -2018 z ramienia CPSD
Aneta Matyszczyk



1.Regulamin konkursu plastycznego

„Reksio wychowawca i przyjaciel dzieci”.

W konkursie mogą brać udział uczniowie polskich szkół sobotnich. Uczestnicy przygotowują prace plastyczne w formie plakatu przy wykorzystaniu dowolnych technik graficznych. Prace muszą być poświęcone tematyce popularnej dobranocki „Reksio”. Zapewniamy tylko papier rysunkowy. Kredki lub inne środki służące do wyrażenia artystycznego uczestnik przynosi sam. Czas przeznaczony na wykonanie pracy – 45min.

Konkurs odbędzie się w 3 grupach:
I grupa – uczniowie: (klasa 0,1,2)
II grupa – uczniowie: (klasa 3,4,5)
III grupa – uczniowie (klasa 6,7,8)

  • Prace oceniane będą w kategoriach:
1.     Pomysł
2.     Oryginalność
3.     Przekaz informacji


2.

Regulamin Konkursu „ Reksio Wychowawca”
W konkursie mogą brać udział uczniowie polskich szkół sobotnich. Grupa wiekowa dowolna. Maksymalna ilość uczniów w grupie to 4 osoby. Szkołę reprezentuje jedna grupa. Czas prezentacji bajki do 10 minut. Ma to być własna interpretacja bajki „Reksio”. Oceniany będzie pomysł, prezentacja i ogólne wrażenie artystyczne. Zapewniamy scenę i sprzęt nagłaśniający. Rekwizyty grupa przygotowuje we własnym zakresie. Występ grupy oceniać będzie wybrane jury. Nie można przekroczyć wymaganego czasu.


Szanowni Państwo,
Zapraszamy polonijne szkoły do udziału w akcji "bo lubię język polski"

24 lutego 2018 r w 4 ośrodkach zostanie przeprowadzona akcja „Bo lubię język polski” – wydarzenie zorganizowane dla dzieci i młodzieży polonijnej, ich rodziców i przyjaciół polskich szkół sobotnich zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych. Akcja zostanie przeprowadzona dwuetapowo.
Pierwszy etap będzie miał miejsce 24 lutego w 4 ośrodkach:
1.     Polska Szkoła Sobotnia im.bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT – koordynator z ramienia CPSD i szkoły - Wioletta Jusińska
2.     Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie, MA – koordynator z ramienia CPSD i szkoły Jan Kozak
3.     Polska Szkoła Dokształcająca przy Polskiej Fundacji Kulturalnej - Clark, NJ – koordynator z ramienia CPSD Maria Marchwiński, Anna Tracz, koordynator z ramienia szkoły – Elwira Drozd
4.     Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Jorku – koordynator z ramienia CPSD Renata Jujka, Ewa Załusińskai koordynator z ramienia szkoły - Anna Kubicka
Drugi etap akcji czyli jej finał odbędzie się 11 marca 2018r. w ośrodku koordynującym to wydarzenie – Polskiej Szkole Sobotniej im.bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT.

W programie:
1.     Konkurs plastyczny - „Reksio Marzyciel - Przyjaciel Najmłodszych”.
I grupa – uczniowie: (klasa 0,1,2)
II grupa – uczniowie: (klasa 3,4,5)
III grupa – uczniowie (klasa 6,7,8))

2.     10 minutowa prezentacja sceniczna - Pokaz Małego Aktora – „Reksio Wychowawca”
(4 osobowa grupa reprezentująca szkołę)

3.     Dyktando na wesoło
I grupa – uczniowie: (klasa 1,2)
II grupa – uczniowie: (klasa 3,4)
III grupa – uczniowie: (klasa 5,6)
IV grupa – uczniowie: (klasa 7,8)
V grupa – uczniowie – klasy licealne

4.  Konkurs literacki (5 grup wiekowych)
Lektura kl 1 – Kajtkowe przygody – M. Kownackiej
Lektura kl 2-3 – Kajtkowe przygody – M. Kownackiej
Lektura kl 4 - Tru – B. Kosmowskiej
Lektura kl 5-6 – Tru – B. Kosmowskiej
Lektura kl 7-8 – Dziewczynka z parku – B. Kosmowskiej

5. I Dyktando dla Dorosłych

6. Podróż po 8 Krainach Języka Polskiego:
- Krainie Bazyliszka
- Krainie Grochu z Kapustą
- Krainie Dwuznaków - Lizaków
- Krainie Komórkowców
- Krainie Chrząszczy
- Krainie Herbatki z Cytrynką
- Krainie Starego Wróbla
- Krainie Debeściaka

Podczas akcji, jej uczestnicy przybliżą sobie polskie dziedzictwo kulturowe i historyczne oraz będą mogli poprzez zabawę z językiem polskim rozwijać swoje kompetencje językowe. Akcja „bo lubię język polski” będzie łączyła w sobie 3 działania: kulturę i promocję Polski – zabawy językowe – integrację. Bohaterem tegorocznej akcji będzie najpopularniejszy polski piesek – Reksio, który w roku 2017 obchodził swoje 50 urodziny. Przybliżając uczestnikom akcji istotę filmowej bajki – kreskówki, chcemy pokazać jak ważne zajmuje ona miejsce w dorobku kulturowym człowieka.
Regulamin akcji zostanie wysłany do szkół, które zadeklarują swoje uczestnictwo.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Zgłoszenia szkół ze wszystkich stanów proszę wysłać na adres aneta73@sbcglobal.net do 21 stycznia 2018r. Zgłoszenia szkół zostaną przekazane koordynatorom w poszczególnych stanach. Każdy uczestnik akcji otrzyma na pamiatkę koszulkę z logo akcji.

Koordynator główny z ramienia Centrali
Aneta Matyszczyk
aneta73@sbcglobal.net
203-278-7949