Od wielu już lat ,w zabieganym okresie przedświątecznym, Zarząd Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku , rezerwuje jedno niedzielne popołudnie , w tym roku 16 grudnia, aby uhonorować laureatów Medalu Komisji Edukacji Narodowej. To nawyższej rangi oświatowe odznaczenie państwowe jest przyznawane nauczycielom i innym osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, które zostało ustanowione ustawᶕ z dnia 27 kwietnia 1956r o prawach i obowiᶕzkach nauczycieli. Na tegorocznej liście odznaczonych znaleźli się dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i działacze społeczni oraz jeden kapłan.
dr Dorota Andraka, prezes CPSD podkreśliła zasługi odznaczonych, ich oddanie dla oświaty polonijnej i działalność na rzecz krzewienia historii, kultury i tradycji polskich wśród najmłodszego pokolenia Polonii Amerykańskiej.
W imieniu odznaczonych głos zabrała p.Małgorzata Skrodzki, nauczycielka z Polskiej Szkoły Sobotniej im.św.Cyryla i Metodego na Brooklinie, której słowa w pełni oddają zarówno znaczenie tego odznaczenia , jak i charakter działalności, która do niego prowadzi:
„Pozwólcie Państwo, że w imieniu osób wyróżnionych dziś tak zaszczytnym odznaczeniem, jakim są medale Komisji Edukacji Narodowej, zwrócę się ze słowami podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, abyśmy te wyróżnienia otrzymali.
Dziękujemy dyrektorom placówek, w których pracujemy, bo to Oni nominowali nas do tych odznaczeń-dziękujemy Wam za zaufanie i docenienie naszego zaangażowania w pracę na rzecz rozwoju polonijnej oświaty.
Dziękujemy Centrali Polskich Szkół Dokształcających na Wschodnim Wybrzeżu, na czele z panią prezes dr Dorotą Andraką, za zaakceptowanie i poparcie naszych nominacji.
Dziękujemy również Konsulatowi Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku na czele z konsulem generalnym Maciejem Golubiewskim (dziś podziękowania składamy na ręcę konsula Kamila Henne ). Podziękowania kierujemy również w stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej na czele z panią minister Anną Zalewską.
Pragnę dodać, że nasze osiągnięcia w pracy zawodowej i możliwość pełnego zaangażowania się w to, co robimy, a co zostało właśnie docenione-nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych najbliższych rodzin-dziękujemy więc naszym współmałżonkom i dzieciom za wyrozumiałość, cierpliwość i pomoc.
Szanowni Państwo, nasze obowiązki tu, na niwie polonijnej, różnią się oczywiście od tych, które pełnią nauczyciele i pracownicy oświatowi w Polsce. Naszym głównym zadaniem tu, na obczyźnie, jest przede wszystkim zachęcenie dzieci, aby w ogóle chciały przychodzić do polskiej szkoły, aby chciały uczyć się języka polskiego, polskiej historii i tradycji, poświęcając tej nauce swój wolny czas w piątkowe wieczory czy sobotnie przedpołudnia. Nauczyciel polonijny ma za zadanie zaszczepić w uczniu miłość do Polski i wszystkiego, co jest związane ze starym krajem. Wszystkim nam leży na sercu wychowanie młodego pokolenia z pożytkiem dla naszej Ojczyzny. I naprawdę jesteśmy niezmiernie dumni, ze możemy dbać o wykształcenie polonijnych dzieci, z których w przyszłości wyrosną już obywatele Stanów Zjednoczonych, ale świadomi swoich korzeni! Obywatele, którzy ( mamy taką nadzieję) będą pielęgnować polską kulturę i miłość do wszystkiego, co polskie i miłość tę przekażą swoim dzieciom.
Szanowni Państwo, kochani Dyrektorzy- nasze podziękowania to nie tylko wyraz wdzięczności za te zaszczytne wyróżnienia, ale też obietnica, że nie spoczniemy na laurach, tylko dalej iść będziemy drogą, którą każdy z nas wybrał przed laty.
Pozwólcie, że zakończę nasze podziękowania słowami Janusza Korczaka-najbardziej rozpoznawalnego działacza społecznego XX wieku i pedagoga z powołania :
‚,Bądź sobą . Szukaj własnej drogi . Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków’’.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili honorowi goście:pracownicy Konsulatu Generalnego RP- vice konsul Kamil Henne,Emilia Mielus, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej-dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski,członkowie Rady Dyrektorów- Małgorzata Czajkowska, Małgorzata Gradzki z małżonkiem, dr Iwona Korga ( również prezes Instytutu Piłsudskiego),Paweł Maciąg, dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej -Marek Skulimowski, prezes Fundacji Jana Pawła II-Mieczysław Pająk, Superintendent CSD 14 na Brooklinie-Alicja Winnicka, dr Beata Katarzyna Jędryka, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i Prezes Fundacji na Rzecz Wspierania Szkół Polonijnych.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również właściciele piekarni Syrena-Emilia Yaegel i Adam Jastrzębski oraz Anna Markiewicz- kierownik LOT-u w Newark, NJ, którzy za wieloletnią współpracę z CPSD zostali nagrodzeni statuetką im.Janiny Igielskiej, nagrodą ustanowioną przez Centralę w 2005 roku, w 5-tą rocznicę śmierci wieloletniej, wybitnej działaczki polonijnej.
Biorąc pod uwagę fakt, że jest to okres przedświąteczny, nie obyło się bez wspólnego śpiewania kolęd pod przewodnictwem pani Katarzyny Kowal-odznaczonego rodzica z PSS im.Mikołaja Kopernika w Mahwah,NJ oraz p.Małgorzaty Dziekońskiej z uczennicami z PSS im.św.Cyryla i Metodego na Brooklinie-Nicole Oszczypała i Nichole Waligora ,łamania się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń. Była to też okazja do odśpiewania tradycyjnego „Sto lat” vice konsulowi Henne, który w tym dniu obchodził swoje urodziny.
Laureaci medalu KEN 2018:
Księża:
ks. Lebdowicz Jan Krzysztof - PSD im. J.U. Niemcewicza, Plainfield, NJ.
Rodzice:
dr Kowal Katarzyna– PSS im Mikołaja Kopernika,Mahwah, NJ.
Morawiec Agnieszka - PSD im. Stanisława Moniuszki , Rockaway Beach, NY.
Równa Agnieszka – PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego,Brooklyn, NY.
Dyrektorzy:
Urban Aleksandra - Polska Szkoła przy Parafii Św. Jadwigi, Trenton, NJ.
Gędzior Renata – PSD im. Jana Pawła II , Parsippany, NJ.
Nauczyciele:
Borys Iwona-PS 34, Brooklyn,NY- jest to amerykańska szkoła podstawowa, w której są polsko-angielskie klasy w ramach:Dual Language program,p.Borys jest nauczycielką języka polskiego
Callahan Jadwiga-– Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. św. St. Kostki, Garfield, NJ Chelstowska Ewa – Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawla II, Boston, MA. Gindorowicz Ewa - Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Maspeth, NY. Kumorowska Agnieszka - PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego,Brooklyn, NY.
Kwiatek Joanna – PSD im. A. Janty- Połczyńskiego, Lakewood, NJ.
Lewandowski Ewa Maria – PSD im. Jana Pawła II - Stroudsburg, PA. Misiewicz Andrychów Anna – PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, Brooklyn, NY Mróz Rakowicz Joanna – Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Maspeth, NY. Muławka Elżbieta Teresa – Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej , New Britain, CT.
Skradzki Małgorzata - PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego,Brooklyn, NY.
Ślaski Magdalena - PSS przy parafii św. Cyryla i Metodego ,Brooklyn, NY
Szkutnik Monika – PSS im. A. Mickiewicza , Stamford, CT.
Szyba Krystyna – PSD im. bł. ks. J. Popiełuszki, Passaic, NJ.
Trykozko Anna – PSD im. H. Sienkiewicza, Brooklyn, NY.
Wadoch Kłoczkowska Sylwia – Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawla II, Boston, MA.
Działacze społeczni:
Czuj Krzysztof Jan – Biuro Prokuratury Powiatu, Bergen,NJ
Bożena Mahmoud