prev next

100 dni przed maturą tradycyjnie w szkołach poloninych odbywają się bale studniówkowe.

Abiturienci szkół polonijnych wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych mieli swój bal studniówkowy 3 lutego 2018 roku w restauracji Leonard's Palazzo w Great Neck, NY. Wzięło w nim udział ponad 460 osób. To była wyjątkowa noc. Patronat nad Studniówką 2018 objęli: Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej; Pan Piotr Wilczek, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie oraz Pan Maciej Golubiewski, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Z godnością i elegancją 202 tegorocznych maturzystów rozpoczęło Studniówkę 2018 przepięknym Polonezem Wojciecha Kilara. Olśniewająca parada polonijnej młodzieży wzbudziła wiele emocji wśród zgromadzonych rodziców, gości, nauczycieli i dyrektorów szkół polonijnych. Przyszli maturzyści na pewno zapamiętają tę noc na długo.

Zgromadzonych gości serdecznie powitały: pani Renata Jujka i pani Ewa Załusińska. Szczególnie ciepło powitały zaproszonych gości: Konsul RP – panią Ewę Jerzykowską; panią Karolinę Janak z Misji Polskiej; Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej – pana Marka Skolimowskiego; przewodniczącego Rady Dyrektorów PSFCU pana Krzysztofa Matyszczyka wraz z małżonką; zastępcę przewodniczącego Rady Dyrektorów PSFCU panią Małgorzatę Czajkowski; panią dr Iwonę Korgę, Prezesa Instytutu Piłsudskiego; członków Rady Dyrektorów PSFCU: panią Małgorzatę Gradzki z mężem i pana Pawła Maciąga z żoną oraz menadżerów odziałów PSFCU: panią Agnieszkę Chwatko i panią Jolantę Kwiatkowską. 

Część oficjalną uroczystości rozpoczęła Prezes CPSD pani Dorota Andraka. Do zgromadzonych gości zwróciła się słowami „Jeśli Twoje serce jest tak wielkie jak marzenie, to wiedz, że osiągniesz o wiele więcej. Nie trać nadziei i wiary dlatego, że to one dają nam siły do realizowania swoich marzeń”. W ten sposób wyraziła swoją wdzięczność dla uczniów szkół polonijnych, ich rodzicom i nauczycielom za ogrom wyrzeczeń i duży wysiłek związany z edukacją w szkołach polonijnych. „Państwa zaangażowanie zasługuje na szczery podziw i szacunek” dodała. Prezes Andraka kierując swoją wypowiedź do młodzieży powiedziała, że stanowią oni wspaniały dowód na to, że warto było posłać obecnych dzisiaj abiturientów do szkół polonijnych i zainwestować w ich edukację. Język jest bowiem nierozerwalną częścią kultury naszego kraju, naszych obyczajów, tradycji i wartości. Zdobyta w szkole wiedza, jak również doświadczenia pozwolą im stawić czoła zmieniającej się rzeczywistości i umożliwią rozwinięcie skrzydeł. ”Stajecie się ambasadorami polskości tu na ziemi amerykańskiej i na całym świecie, wszędzie gdzie będziecie żyć” dodała prezes.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Konsul RP pani Ewa Jerzykowska, pan Marek Skulimowski prezes Fundacji Kosciuszkowskiej oraz Przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU pan Krzysztof Matyszczyk. Ogromną niespodzianką dla wszystkich gości okazał się fantastyczny popis umiejętności tanecznych zaprezentowany przez Kevina Filipczaka z partnerką Danielle Malpa z Akademii J. Pawla II, South Amboj, NJ. Tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W ramach podziękowań za poświęcony czas dyrektorzy szkół polonijnych oraz nauczyciele klas maturalnych zostali obdarowani kwiatami i szczerymi życzeniami.

Każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego Sponsora tegorocznego wydarzenia PS & FCU certyfikat w wysokości $50, który będzie mógł zdeponować w banku polskim. Gazeta Polska Community of America zafundowała 20 biletów maturzystom i 20 biletów rodzicom na koncert poświecony pamięci Ignacego Paderewskiego, który odbędzie się 21 lutego 2018r. w rocznicę ostatniego występu tego znakomitego kompozytora w Carnegie Hall w NY. Bilety zostały rozlosowane wśród zgromadzonych gości. Podwójne bilety na koncert otrzymał także 11-osobowy Zarząd CPSD. Patronat nad koncertem objął Ambasador RP z Waszyngtonu oraz Konsul Generalny z NY.

Podziękowania Gronu Pedagogicznemu w imieniu rodziców złożyła pani Iwona Koszelak, nauczycielka z PSD im. Z. Herberta Copiague, NY., a podziękowania rodzicom, nauczycielom i dyrektorom złożyli uczniowie: Marcin Hajduczek z SJiKP Maspet NY, Natalia Sołtys i Jan Wiech z PSD Garfild, NJ. Na zakończenie części oficjalnej, uczniowie Julia Świątek i Daniel Matyszczyk z PSS w Derby CT. w imieniu wszystkich przyszłych maturzystów złożyli życzenia Prezes CPSD pani Dorocie Andrace zapraszając wszystkich gości do wspólnego odśpiewania „Sto Lat” w podziękowaniu za Jej ciepło i za serce.

W ten sposób część oficjalna dobiegła końca i Gospodarze uroczystości zaprosili gości do smacznej kolacji i wspólnej zabawy. Po pysznym posiłku wszyscy oddali się szalonej zabawie. Parkiet mienił się od przepięknych sukni i eleganckich garniturów. Całe wydarzenie zostało uwiecznione przez Radio Rampa oraz licznych fotografów. Przewidziany czas na zabawę upłynął niezwykle szybko. Wszyscy w świetnych humorach opuszczali lokal udając się do oczekujących autokarów i prywatnych samochodów. Przed wieloma z nich była jeszcze kilkugodzinna podróż do domów.

Studniówka to bardzo ważne wydarzenie w życiu uczniów trzeciej klasy szkół polonijnych. To jedyna okazja, kiedy mogą tak licznie spotkać się w jednym miejscu i wspólnie z sentymenetem powspominać lata spędzone w polskich szkołach dokształcających. Wielu z nich rozpoczęło swoją przygodę w szkole polonijnej nawet w wieku 3 lat. Dzisiaj już prawie dorośli, wchodzą w nowy okres swojego życia przygotowując się do egzaminu dojrzałości jakim jest matura. Za wszystkich tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki życząc: połamania piór, lotnych myśli i bogactwa celnych słów, jak również spełnienia marzeń w życiu osobistym ... łapcie w żagle pomyślne wiatry ... „Bo coś w szaleństwach jest młodości, wśród lotu wichru, skrzydeł szumu, co jest mądrzejsze od mądrości i rozumniejsze od rozumu” Leopold Staff (z książki Wiersze)

Aneta Matyszczyk