"Poloneza czas zacząć..."

Studniówka to szczególne wydarzenie w życiu młodych ludzi przekraczających próg dorosłości. Od tej chwili każdy z nich rozpoczyna odliczanie 100 dni do egzaminu dojrzałości jakim jest matura.

W sobotę 2 lutego w restauracji Royal Manor w Garfield w New Jersey odbył się bal maturalny. Patronat nad Studniówką 2019 objęli: Minister Edukacji Narodowej - Pani Anna Zalewska, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie - Pan Piotr Wilczek, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku - Pan Maciej Golubiewski oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

prev next

Uczniowie Polonijnych Szkół Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych m.in. z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, Pennsylwanii zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. Maturzystów tanecznym krokiem poprowadzili: Prezes CPSD dr Dorota Andraka z Wicekonsulem RP – panem Mateuszem Gmurą, Prezes CPSD na stan NJ, PA - pani Maria Paździor-Marchwiński z Dyrektorem Wykonawczym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej - panem Bogdanem Chmielewskim. W korowodzie wzięło udział ponad 230 tegorocznych maturzystów.

Olśniewająca parada polonijnej młodzieży wzbudziła wiele emocji wśród zgromadzonych gości, dyrektorów, nauczycieli szkół polonijnych i rodziców. Nie było na sali osoby, która nie podziwiałaby najstarszego tańca narodowego. Eleganckie garnitury i piękne wieczorowe kreacje robiły wrażenie na wszystkich obecnych na sali. Ten wieczór pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników balu.

Zgromadzonych gości serdecznie powitały: pani Maria Paździor-Marchwiński, Prezes terenowy CPSD i pani Anna Tracz, Wiceprezes CPSD. Szczególnie ciepło powitały zaproszonych gości: Wicekonsula RP – pana Mateusza Gmurę; Prezes Kongresu Oświaty Polonijnej - panią dr Jolantę Tatarę, Przewodniczącego Rady Dyrektorów PSFCU - pana Krzysztofa Matyszczyka wraz z dyrektorami: panią Małgorzatą Czajkowską oraz panem Leonem Fuksem, Dyrektora Wykonawczego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej - pana Bogdana Chmielewskiego, Prezesa i Dyrektora w jednej osobie Instytutu Piłsudskiego - panią dr Iwonę Korgę oraz Prezes CPSD panią dr Dorotę Andrakę.

W tegorocznym balu uczestniczyło 614 osób.

Organizatorem balu maturalnego już po raz jedenasty była CPSD w Ameryce.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęła Prezes CPSD pani Dorota Andraka. Do zgromadzonych gości zwróciła się słowami Pawła Wilhelma Kepplera „Dla ludzi naprawdę wielkich nie ma większej radości od tej, gdy drugim mogą sprawić radość”. Serdecznymi słowami przywitała obecnych Maturzystów, Dyrektorów, Nauczycieli i Rodziców. „Drodzy Maturzyści, doświadczenie wyniesione z polskiej szkoły jest wspaniałym fundamentem do dalszych Waszych sukcesów. Lata pracy, które spędziliście w szkole to nie tylko zdobywanie wiedzy książkowej, ale to czas, gdzie nauczyliście się co to sumienność, jak dobrze współpracować w grupie. Cieszę się że uczyliście się języka polskiego, język jest bowiem nierozerwalną częścią kultury naszego kraju, naszych obyczajów, tradycji i wartości. Ta szczególna wiedza i umiejętności niech będą dla Was przepustką do sukcesu i żeby Polska była zawsze dla Was bliska sercu” dodała. Prezes Andraka przekazała życzenia Maturzystom, które napłynęły od: pani Minister Anny Zalewskiej, Ambasadora RP w Waszyngtonie, Konsula Generalnego RP (fragment odczytał obecny na balu Wicekonsul pan Mateusz Gmura). Prezes CPSD zaznaczyła, że każdy z uczniów ma w swoich teczkach wspomniane życzenia. Na zakończenie przemówienia prezes Andraka życzyła wszystkim, aby gromadzili bogactwo wieków i pokoleń, a potem czerpali z tego mądrości.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU - pan Krzysztof Matyszczyk oraz Prezes Kongresu Oświaty Polonijnej - dr Jolanta Tatara.

Doktor Jolanta Tatara zwracając się do obecnych na sali przytoczyła słowa Thomasa Jeffersona, który w roku 1818 planując otwarcie Uniwersytetu w stanie Virginia napisał w jednym z najciekawszych dokumantów edukacyjnych XIX wieku Rockfish Gap Report ... „Edukacja jest jedyną drogą do bogactwa, potęgi i szczęścia społeczeństw”.

Podziękowania dla Nauczycieli i Dyrektorów w imieniu wszystkich abiturientów przekazali uczniowie Julia Kilebus i Victoria Kolano z Polskiej Szkoły Dokształcającej ZPA z Perth Amboy, NJ.

Pięknymi słowami zwrócili się do Rodziców uczniowie Anna Czerkiewicz i Damian Kret ze Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w New Britain, CT. „... To Wy nauczyliście nas kochać i szanować – wszystkich i wszystko, ...., to Wy pokazujecie nam, że nie możemy się tak łatwo w życiu poddawać ... Rodzice, zawsze możemy na Was liczyć! Teraz z całego serca chcemy Wam podziękować za to wszystko i chcemy abyście wiedzieli, że jesteście dla nas najważniejsi!”

W ramach podziękowań za poświęcony czas dyrektorzy szkół polonijnych oraz nauczyciele klas maturalnych zostali obdarowani dyplomami, kwiatami i szczerymi życzeniami. „... Państwa praca jest szczególnie cenna, a wkład w podtrzymywanie związków z Krajem Ojczystym – nieoceniony” powiedziała prezes Dorota Andraka. „W wychowaniu chodzi o to, żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem ... żeby bardziej był, a nie więcej miał, aby przez to co posiada umiał bardziej i pełniej być z drugim człowiekim i dla drugiego człowieka” dodała prezes Andraka.

Każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego Sponsora tegorocznego wydarzenia PS & FCU certyfikat w wysokości $50, zaś od CPSD - dofinansowanie do biletu w wysokości również $50.

W ten sposób część oficjalna dobiegła końca i Gospodarze uroczystości zaprosili gości na smaczną kolację i do wspólnej zabawy. Wraz z pierwszymi dźwiękami parkiet zapełnił się po brzegi. „Nogi same rwały się do tańca” – mówili wesoło uczestnicy zabawy. O oprawę muzyczną zadbał DJ Kacper, który tak jak obiecał, nie zawiódł. Młodzież przy największych hitach muzycznych przeplatanych równie znanymi piosenkami bawiła się znakomicie do 1am. W wyśmienitych humorach, niektórzy nawet z łezką w oku opuszczali lokal rozchodząc się do oczekujących autokarów i samochodów. Wspomnienia z Balu Maturalnego 2019 pozostaną na długo w pamięci wspierane zdjęciami i filmami z tego wyjątkowego balu. Całe to wydarzenie zostało uwiecznione przez Radio Rampa.

Za wszystkich tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki życząc: połamania piór, lotnych myśli i bogactwa celnych słów, jak również spełnienia marzeń w życiu osobistym ... łapcie w żagle pomyślne wiatry ... „Potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się” – Goethe.

Aneta Matyszczyk

Artykuł powstał na zamówienie pisma Nauczyciela Polonijnego „Asystent” nr 13/2019